Mnohí vzdelaní mladí ľudia, ktorí odišli do zahraničia za dôstojnejšími pracovnými a životnými podmienkami, sa na rozdiel od minulých parlamentných volieb rozhodli tentoraz hlasovať.
Internet a sociálne siete ich zásobujú informáciami, preto výber politického subjektu nie je pre nich tým najväčším problémom. Odrádza ich skôr komplikovaný formálny proces registrácie. Práve kvôli nemu v minulých parlamentných voľbách hlasovalo zrejme iba okolo 7-tisíc ľudí, čo sú 2,3 percentá z celkového odhadovaného počtu 300-tisíc voličov žijúcich v zahraničí. V tohtoročných parlamentných voľbách sa ich rozhodlo voliť viac.
Čo sa zmenilo? Nie, vláda Smeru voľbu zo zahraničia neuľahčila. No jeden z aktívnych členov platformy Slovensko.digital si na prelome rokov uvedomil, že sa blížia parlamentné voľby a že by sa možno dala pre voličov v zahraničí vyrobiť aplikácia, ktorá by im uľahčila príliš komplikovaný a zdĺhavý spôsob voľby poštou.
Jadro platformy tvoria špičky IT komunity na Slovensku, ktorá sa zmobilizovala po zverejnení informácií o stámiliónoch eur zo štátneho rozpočtu doteraz vynaložených na projekty informatizácie štátnej správy, ktoré občan so základnými počítačovými znalosťami mnohokrát nebol schopný pre ich zložitosť využívať.
Ľubor Illek z platformy pre TREND.sk povedal, že zopár ľudí urobilo pre voličov to, čo pre nich neurobil štát. Vytvorili jednoduchú aplikáciu Volby.digital, v rámci ktorej sa voliči v zahraničí cez počítač dokážu zaregistrovať za niekoľko minút (termín pre podanie žiadosti o hlasovací preukaz uplynul 15. januára). Ich jedinou ďalšou povinnosťou je už len poslať volebné lístky, ktoré im na základe registrácie prišli poštou.
Aplikácii urobili na Facebooku a blogoch PR kampaň len za pár stoviek eur, aby sa ľudia vôbec dozvedeli, že voliť zo zahraničia sa dá. Mnohí to nevedia dodnes. Urobili teda to, čo štátnym projektom chýba – presne zacielili kampaň, bez nutnosti miliónových výdavkov, a uľahčili im cestu. Pred spustením aplikácie totiž bolo potrebné o voľbu poštou žiadať ministerstvo vnútra listom.
Koľko ľudí nakoniec využije možnosť voliť poštou, sa dozvieme až po 4. marci. Jediné číslo, ktoré ministerstvo vnútra vedelo pre TREND.sk zatiaľ poskytnúť, bol počet ľudí, ktorí nemajú na Slovensku žiadny trvalý pobyt a požiadali o zapísanie do zoznamu voličov.
Tých je 1 196. Vlna mladých však odišla do zahraničia za prácou či štúdiom a trvalý pobyt na Slovensku stále má. Voliť ich teda nakoniec bude mnohonásobne viac. Ľubor Illek potvrdil, že cez ich aplikáciu požiadalo o možnosť voliť zo zahraničia viac ako 19-tisíc ľudí. Ak by sa toto číslo po voľbách potvrdilo, bolo by to trojnásobok voličov z predcházajúcich volieb.
Voľby Zdroj: SITA
Opozičné strany mobilizovali, Smer voľbu nezjednodušil
TREND.sk sa šiestich politických strán opýtal, či pre nich občania žijúci v zahraničí sú vôbec zaujímavou voličskou skupinou a či sa v kampani uchádzali o ich hlasy a akou formou.
Odpoveď poslali Sieť, SaS, OĽaNO-NOVA, KDH a Most-Híd, vládny Smer-SD na otázky TREND.sk neodpovedal. Opozičné strany v odpovediach zhodne vyjadrili veľký záujem o hlasy týchto ľudí, niektoré z nich aj podrobne opísali formy kampane, s akou sa o ne uchádzali. Väčšina na oslovovanie využívala internet a sociálne siete, nakrúcali videoblogy, posielali infomaily.
Z reakcií ľudí na sociálnych sieťach aj z odpovedí priamo oslovených voličov vyplýva, že mnohých slovenských občanov žijúcich v zahraničí ani netreba obzvlásť mobilizovať - ochotu voliť majú.
Najväčšou pomocou by bolo úplné zjednodušenie voľby, teda jej umožnenie cez internet. To v uplynulom volebnom období bolo v moci jedine vládnej strany Smer-SD, ktorá mala v 150-člennom parlamente 83 kresiel a prakticky sama rozhodovala o schvaľovaní zákonov. Voľby cez internet však neumožnila. V parlamente sa za túto možnosť voľby intenzívnejšie, ale neúspešne, zasadzovali SaS a OĽaNO-NOVA.
Neochota Smeru môže naznačovať, že o hlasy ľudí zo zahraničia nestojí, pretože by pomohli skôr opozičným subjektom.
Podľa čoho volia Slováci v Nórsku, Izraeli či Luxembursku
Ondrej Pinka pracuje ako IT manažér vo veľkej nórskej firme a žije v meste Kongsberg približne 80 kilometrov od Osla. Pre TREND.sk povedal, že volebné kampane ignoruje a riadi sa tým, ako strana konala v minulosti a podľa programu. Dianie na Slovensku sleduje niekoľkokrát do týždňa predovšetkým na spravodajských weboch a facebookových profiloch vybraných médií.
V predchádzajúcich voľbách zo zahraničia nevolil, lebo v tom čase ešte žil na Slovensku. Tvrdí, že asi najdôležitejším impulzom bola aplikácia Volby.digital.
„Bez tohto jednoduchého návodu by som pravdepodobne nevolil, nemám chuť sa hrabať v neprehľadnej spleti slovenských zákonov,“ napísal pre TREND.sk. Na kandidátke vyberal osoby, ktoré majú skutočné výsledky práce v súlade s hodnotami, ktoré daná strana proklamuje vo svojom názve.
Z top desiatky napríklad krúžkoval iba jednu osobu, ostatné boli nižšie, keďže najvyššie vedenie strany voliť nechcel, pretože majú s hodnotami strany tohto typu málo spoločné a toto bol podľa neho jediný možný kompromis s vlastným svedomím.
Novinárka a spisovateľka Jana Shemesh žijúca v Izraeli má o slovenských politických stranách prehľad aj vďaka tomu, že denne píše pre Denník N. Pre voľby zo zahraničia taktiež využila platformu volby.digital, ktorá jej proces registrácie zjednodušila, privítala by však možnosť voliť cez internet.
S väčšinou svojich slovenských známych žijúcich v Izraeli sa zoznámila na Facebooku. „Z ich postojov a diskusných príspevkov som mala pocit, že sa orientujú a budú voliť,“ povedala pre TREND.sk. Podľa nej ide o ľudí z rôznych generácií, čo sú v Izraeli desaťročia alebo prišli len nedávno. „Je pochopiteľné, že pre nich je dôležité, ako sa ktorá strana stavia napríklad k obdobiu Slovenského štátu či k súčasnému antisemitizmu,“ dodala.
Kampaň politických strán smerujúcu k Slovákom v zahraničí nezaregistrovala ani Michaela Brunnerová, ktorá žije v Luxembursku a pracuje pre jednu z európskych inštitúcií. Zorientovala sa sama vďaka médiám. „Nie som si istá, či je to skutočne nutné. I keď sme v zahraničí, môžeme sledovať bez problémov politické dianie na Slovensku vďaka internetu,“ okomentovala predvolebné snahy politických strán o intenzívnejší kontakt s voličmi v zahraničí.
Denne číta spravodajské weby, občas sleduje televízne diskusie online. V minulosti zo zahraničia nevolila a prvýkrát sa o možnosti voľby poštou dozvedela z upozornenia Združenia slovákov žijúcich v Luxembursku Slux.
Odrádzalo ju vybavovanie formalít, ale na facebookovm profile prezidenta SR našla informáciu o aplikácii mladých informatikov, ktorá sľubovala jednoduché a hlavne rýchle zaslanie žiadosti cez e-mail. „Skúsila som to a môžem potvrdiť, že aplikácia funguje výborne a za 5 minút bola moja žiadosť odoslaná,“ povedala.
Volila hlavne osobnosti a kandidátov, ktorí sa väčšinovo približujú jej politickému zmýšľaniu viac ako politický program. O svojom výbere nie je úplne jednoznačne presvedčená, skôr volila proti niekomu ako stopercentne za. „Rozhodla som sa voliť, lebo sa mi zdá zodpovedné vyjadriť môj názor,“ povedala pre TREND.sk. Michaela si myslí, že Slováci v zahraničí predstavujú elektorát, s ktorým by politici na Slovensku mali začať rátať.