Slovákov najviac trápia inflácia, hospodárska situácia a vládny dlh. Za prvou trojkou tesne nasleduje zdravotníctvo, uviedol analytik Marek Gábriš v reakcii na prieskum Eurobarometra.
Strašiakom inflácia
„To, že je inflácia najväčším problémom, vidno aj z porovnania toho, ako ju vnímame u nás doma a ako je to v priemere v EÚ. Kým na Slovensku to za problém označilo až 47 percent ľudí, tak v EÚ to bolo v priemere 33 percent. Podľa Eurostatu malo Slovensko v novembri piatu najvyššiu infláciu v eurozóne,“ vysvetlil.
Slováci vnímajú rast cien citlivo aj preto, že potraviny tvoria asi štvrtinu spotrebného koša. Ich ceny z pohľadu spotrebiteľa zatiaľ stále rastú a v novembri boli medziročne vyššie o 4,7 percenta.
„Domácnosti zostávajú opatrné aj v hodnotení budúcnosti. To sa ukázalo aj v novembrovej spotrebiteľskej dôvere, ktorá klesla o 1,5 bodu na 15-mesačné minimum. V rámci nej je hodnotenie očakávanej inflácie spotrebiteľmi najvyššie od začiatku roka 2023, keď dosahovala dvojciferné úrovne. Tam sa veľmi pravdepodobne nedostaneme, ale aj podľa aktuálnej prognózy Európskej komisie bude mať Slovensko na budúci rok najvyššiu infláciu v EÚ,“ poznamenal.
Hospodárska situácia
Druhý najvážnejší problém pre Slovákov podľa analytika predstavuje hospodárska situácia. Miera nezamestnanosti na Slovensku bola v októbri na úrovni 5,3 percenta a oproti predchádzajúcemu mesiacu vzrástla iba mierne. Trh práce reflektujúci situáciu na tom nie je zle. „Verejnosť ale môže vnímať s obavami spomaľovanie rastu ekonomiky v našich obchodných teritóriách, ako aj narastajúce riziká obchodných vojen,“ dodal analytik.