Slováci boli pri vracaní bankoviek a mincí národnej meny disciplinovanejší ako iné krajiny, ktoré zavádzali euro. K prvému výročiu používania spoločnej európskej meny vrátili do Národnej banky Slovenska 96,9 percenta z bežnej hodnoty korún v obehu.
Podľa výkonnej riaditeľky pre oblasť platobného styku a peňažného obehu Mileny Koreňovej dosahovala návratnosť bankoviek napríklad v prípade Cypru 92,4 percenta, Malty 90 percent a v Slovinsku len 42 percent. Vzhľadom na to, že samostatná slovenská mena pôsobila v obehu dosť krátku dobu, centrálna banka takúto vysokú návratnosť slovenských korún podľa Koreňovej očakávala.
K záveru minulého roka bolo z obehu stiahnutých viac ako 150 miliárd slovenských korún, čo predstavuje spomínaných 96,9 percenta z hodnoty obehu k záveru roka 2007. Ľudia si podľa údajov NBS nechali takmer 4,8 miliardy korún. Z tejto hodnoty je viac ako 20 miliónov kusov bankoviek a 396,3 miliónov kusov mincí. Z bankoviek si pritom najčastejšie nechali 20-korunáčky v počte 10,6 milióna kusov. Najviac mincí, a to až 170,5 milióna kusov, je s nominálnou hodnotou 50 halierov.
NBS očakáva, že sa jej zo zostávajúcich korún vráti už len malá časť. Okrem niekoľkých kusov bude drvivá väčšina korunových bankoviek a mincí postupne zničená.
Národná banka Slovenska zrealizovala v minulom roku viac ako 38-tisíc výmen slovenských bankoviek a mincí. Priemerná hodnota jednej operácie predstavovala približne 15-tisíc korún.
Euro nahradilo slovenskú korunu v obehu počas prvých šestnástich dní vlaňajška. Od 17. januára 2009 je jediným zákonným platidlom na území Slovenska spoločná európska mena. Komerčné banky vymieňali korunové mince do konca júna minulého roka a bankovky až do 31. decembra. Od januára tohto roka už korunové mince až do konca roka 2013 vymieňa len centrálna banka. Korunové bankovky bude pritom NBS vymieňať bez časového obmedzenia.
Foto na titulke - Maňo Štrauch