Spotreba analgetík na predpis na Slovensku rastie. Kým v roku 2021 bolo podľa údajov Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) predpísaných 1,88 milióna balení liekov proti bolesti, minulý rok to bolo viac ako 1,9 milióna balení. V tlačovej správe o tom informovala VšZP.

Bolesti hlavy majú rôzne príčiny

„Najviac poistencov, ktorým lekár počas minulého roka predpísal analgetiká, bolo z Prešovského, Žilinského a Košického kraja,“ spresňuje hovorkyňa VšZP Eva Peterová. VšZP na úhradu liekov proti bolesti na predpis minulý rok vynaložila takmer 12,5 milióna eur.

Ľudia preferujú lieky, ktoré šetria tráviaci trakt, ženy dávajú prednosť takým, ktoré neobsahujú pridané farbivá, sledujú nežiaduce účinky či ľahkosť dávkovania.

„Mnohé bolesti hlavy sú spôsobené nedostatkom relaxačných aktivít, zlým pitným režimom, nedostatkom spánku, psychickou záťažou, pracovným stresom, kolísaním hormónov, prejedaním, celkovým vyčerpaním, migrénou a ďalšími faktormi,“ vymenúva farmaceutka a riaditeľka odboru schvaľovacích činností VšZP Ľudmila Kraus.

Niektoré analgetiká indikuje výhradne lekár, iné sú voľne dostupné v lekárni. Napriek tomu, že každý človek má iný prah bolesti, vo všeobecnosti platí, že analgetiká treba užívať s rozumom a dodržať odporúčané dávkovanie.

„Kombinácia rôznych analgetík, zvýšenie počtu tabliet a prekročenie dávky nebude mať vyšší liečebný efekt, skôr sa prejavia nežiaduce účinky,“ upozorňuje Kraus.

Analgetiká sú však len dočasným riešením. Ak bolesť dlhodobo pretrváva, treba hľadať spolu s lekárom príčinu.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke pohľad do jednej z ambulancií nového urgentu, kde lekár a figurant predvádzajú modelové ošetrenie zlomeniny ruky počas slávnostného otvorenia v Nemocnici s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach 3. októbra 2022. Nový urgent plánuje nemocnica spustiť v polovici októbra a bude slúžiť aj ako školiace stredisko pre záchranárov. FOTO TASR - Radovan Stoklasa
Neprehliadnite

Nový zoznam zdravotných výkonov pre ambulancie by mal platiť od januára 2024