Ak by sa na Slovensku konalo referendum o zotrvaní krajiny v Európskej únii, za zotrvanie by sa vyslovilo 62,1 percenta občanov, vystúpiť by chcelo 22,6 percenta a 15,3 percenta občanov nevedelo povedať. Vyplýva to z prieskumu agentúry FOCUS, ktorý robili od 14. do 20. júna na výberovej vzorke 1 003 respondentov. Tí odpovedali na otázku: „Teraz si, prosím, predstavte, že by sa na Slovensku konalo referendum o zotrvaní krajiny v Európskej únii. Ako by ste v takomto referende hlasovali - za zotrvanie Slovenska v EÚ alebo za vystúpenie Slovenska z EÚ?“. 

Slovensko patrí medzi prvú desiatku krajín Európskej únie s najvyšším podielom priemyslu na celkovom hrubom domácom produkte (HDP). Ako ďalej konštatovala analytička Poštovej banky Jana Glasová, vychádzajúc z údajov Štatistického úradu SR a štatistického úradu EÚ Eurostat, za každé štvrté euro vyprodukované v ekonomike vďačíme priemyslu. Jeho podiel na vytvorenom HDP vlani dosiahol 22,8 percenta. V rámci európskej dvadsaťosmičky Slovensko predbehlo šesť krajín. Na prvom mieste sa umiestnila susedná Česká republika, kde priemysel vytvára takmer 30 percent HDP, čo je najviac v rámci únie. Druhé miesto obsadilo Slovinsko, v ktorom sa priemysel podieľa na HDP takmer štvrtinou.

Väčšina slovenských spoločností aktívnych v oblasti výskumu a vývoja plánuje využiť dodatočný tzv. super odpočet výdavkov na výskum a vývoj aj v tomto roku. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Deloitte R&D Survey 2016, ktorý spoločnosť realizovala v spolupráci so Slovenskou agentúrou pre rozvoj investícií a obchodu. „Spoločnosti tento podporný nástroj privítali. Je to transparentný, spravodlivý a adresný spôsob podpory výskumu a vývoja,“ uviedol partner na oddelení daní spoločnosti Deloitte Martin Rybár. Ako ďalej vyplýva z prieskumu, do dvoch rokov plánuje 42 percent oslovených podnikov preinvestovať do výskumu a vývoja aspoň toľko prostriedkov ako v roku 2014. V horizonte troch až piatich rokov má 69 percent respondentov záujem zvýšiť svoje výdavky v tejto oblasti.

Polícia vytýčila pre zaistenie bezpečnosti slovenského predsedníctva v Rade Európy únie (SK PRES) štyri úrovne ochrany. Ako dnes na brífingu informoval prezident Policajného zboru Tibor Gašpar, základný zelený stupeň predstavuje dohliadanie na priebeh podujatí. Štvrtý, červený stupeň, môže indikovať aj teroristickú hrozbu. Polícia sa podľa Gašpara počas predsedníctva zameria na ochranu verejného poriadku, ochranu určených osôb a objektov, kde sa uskutočnia podujatia, organizáciu dopravy v miestach konania podujatí alebo zber operatívnych informácií. Spomedzi 200 podujatí, ktoré sa v rámci predsedníctva budú organizovať, je podľa Gašpara 26 vrcholových, ktoré si vyžiadajú mimoriadne bezpečnostné opatrenia. Polícia bude podľa neho zároveň priebežne reagovať aj na udalosti, ako sú napríklad demonštrácie ohlásené len niekoľko dní dopredu. „Budeme sa snažiť čo najmenej vstupovať do života občanov,“ zdôraznil Gašpar.

Odbor koncentrácií Protimonopolného úradu (PMÚ) SR schválil koncentráciu spoločnosti Walter Frey Holding, ktorá spočíva v získaní nepriamej výlučnej kontroly nad firmami Citroën Slovakia, Citroën Česká republika, Peugeot Slovakia a Peugeot Česká republika. Ako ďalej informovala hovorkyňa PMÚ Adriana Oľšavská, rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť 21. júna. Nadobúdané spoločnosti sú súčasťou toho istého ekonomického subjektu, ktorým je skupina PSA. Skupina so svojimi značkami Citroën, Peugeot a DS pôsobí v 160 krajinách sveta. Na území Slovenska pôsobia firmy Citroën Slovakia a Peugeot Slovakia v oblasti veľkoobchodnej distribúcie osobných automobilov, ľahkých úžitkových vozidiel a originálnych náhradných dielov pre osobné autá a ľahké úžitkové vozidlá značiek Citroën, Peugeot a DS

Slovenskí colníci zaistili na hraničnom priechode s Českou republikou Kúty/Brodské osem kilogramov marihuany. Drogy našli v kontrolovanom vozidle, 34-ročného maďarského vodiča polícia obvinila. ČTK o tom informovala hovorkyňa slovenskej finančnej správy Patrícia Macíková. Zo spomínaného množstva drogy by sa podľa Macíkovej dalo pripraviť 25-tisíc jednorazových dávok, ktorých hodnota na čiernom trhu by dosiahla 80-tisíc eur. Colníci odhalili marihuanu už v utorok večer, keď na hraničnom priechode čakali na vytipované vozidlo. S pomocou služobného psa našli v kufri auta plastové vrece s drogou.

Ukrývanie hotovosti na monackých kontách s cieľom vyhnúť sa platbe daní v Európskej únii bude pre občanov EÚ zložitejšie. Európsky parlament podporil dohodu, ktorá od roku 2018 zavedie automatickú výmenu informácií medzi EÚ a Monackým kniežactvom o bankových účtoch svojich občanov. Výmene budú podliehať údaje o jednotlivých kontách zaznamenané od 1. januára 2017. Formálny podpis dohody by mal prísť ešte počas leta, a to po jej odobrení radou EÚ. Monako bude na základe dohody uplatňovať prísnejšie opatrenia týkajúce sa výmeny informácií. Tie budú odteraz v súlade s pravidlami o výmene údajov medzi členskými štátmi únie, ktoré v EÚ platia od marca 2014. Dohoda tiež zodpovedá globálnemu štandardu OECD pre automatickú výmenu informácií o finančných účtoch z roku 2014. 

Berlínsky primátor Michael Müller vyzval vládu, aby presťahovala všetky ministerstvá do nemeckej metropoly. Udržiavanie hlavných sídel niekoľkých ministerstiev v Bonne podľa neho nie je zmysluplné. V meste na Rýne stále pracuje približne 7 000 vládnych úradníkov. „25 rokov po tom, čo Spolkový snem rozhodol, že hlavným mestom zjednoteného Nemecka bude Berlín, je na čase hovoriť o úplnom presťahovaní vlády na Sprévu,“ povedal M. Müller na rokovaní berlínskeho zastupiteľstva. „Nemecká vláda nepotrebuje mať druhé sídlo,“ zdôraznil.

Slováci by úniu neopustili

Zdroj: SITA / AP

Najmenej 78 obetí si vyžiadalo tornádo, ktoré sa dnes prehnalo cez východočínsku provinciu Ťiang-su. Živel zničil množstvo budov a nemocnice hlásia vysoké počty zranených, uviedli čínske médiá. Miestami sú po tornáde zablokované cesty. Tornádo sa sformovalo neďaleko mesta Jen-čcheng, ktoré má približne 700-tisíc obyvateľov Podľa hasičov sprevádzalo tornádo aj krupobitie. Južnú a východnú Čínu v posledných týždňoch sužujú prívalové dažde a búrky, ktoré spôsobili záplavy a vyžiadali si desiatky obetí.

Švajčiarske experimentálne lietadlo Solar Impulse 2, poháňané výlučne solárnou energiou, ukončilo historický prelet ponad Atlantický oceán a úspešne pristálo na letisku v meste Sevilla v južnom Španielsku. Informovala o tom spravodajská stanica BBC. Lietadlo vzlietlo z amerického New Yorku v pondelok ráno. Nepretržitý let ponad Atlantik do španielskeho mesta Sevilla sa pilotovi Bertrandovi Piccardovi podarilo zvládnuť za štyri dni. Lietadlo Solar Impulse 2 tak ukončilo 15. etapu pokusu o let okolo sveta a bude postupovať do svojho cieľa, Abú Zabí. Stroj dosahuje rýchlosť 50-100 kilometrov za hodinu. Má vyše 17.000 solárnych článkov a vysokovýkonné batérie, v ktorých sa akumuluje energia na let aj počas noci. Pri jeho pilotovaní sa striedajú Bertrand Piccard a André Borschberg, ktorí tento vedecký projekt iniciovali. 

Slováci by úniu neopustili

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 17:30.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.