Slováci patria z pohľadu investovania medzi konzervatívnejšie národy. Pandémia túto črtu ešte viac zvýraznila, čo sa prejavilo uprednostňovaním sporenia pred investovaním. Slovenské domácnosti majú vyše 60 percent finančného majetku uloženého v bankách. Podľa najaktuálnejších údajov Európskej centrálnej banky (ECB) sú finančné aktíva slovenských domácností tvorené prevažne hotovosťou a vkladovými produktmi. Mnohí Slováci a Slovenky tak nevedomky prerábajú. Vyplýva to z analýzy, ktorú spracovala analytička WOOD & Company Eva Sadovská.
Rast cien tovarov a služieb je podstatne vyšší ako úrokové sadzby nielen na bežných účtoch, ale aj na termínovaných vkladoch. Analýza ukazuje, že inak tomu nebude ani v roku 2021. Podľa prognózy WOOD & Company by priemerná inflácia na Slovensku pre rok 2021 mohla dosiahnuť úroveň 1,8 percenta.
Veľké peniaze zarobí málokto hneď. Pravidelné investovanie je kľúčom k úspechu bežných ľudí
Počas posledných štyroch rokov inflácia na Slovensku vždy prevýšila úroveň úrokovej miery ako na bežných účtoch, tak aj na termínovaných vkladoch. Spoločnosť upozorňuje, že nominálna hodnota vkladov sa samozrejme nemení. Znižuje sa však ich kúpna sila. „Za 10 tisíc eur, ktoré sme napríklad v roku 2019 uložili na termínovaný vklad pri úrokovej sadzbe 1,00 percenta p. a., sme si v roku 2020 mohli pri inflácii 1,9 percenta kúpiť tovary a služby za 9 908 eur," uvádza sa v analýze.
Spoločnosť tvrdí, že investovať nie je to isté ako sporiť. Zaujímavou možnosťou je investovanie do podielových fondov. Slováci a Slovenky investujú do nehnuteľností v podobe kúpy bytu či domu. Podľa analytičky to nie je jediná možnosť. Pre mnohých investorov môžu byť zaujímavou voľbou aj realitné fondy, ktoré sú na Slovensku hneď po zmiešaných fondoch druhými najzastúpenejšími. Tieto fondy sa navyše vyznačujú vysokou odolnosťou voči výkyvom trhu, čo potvrdili aj ich stabilné výnosy počas koronakrízy.