So životom, ktorý vedú, je spokojných 85 percent Slovákov. Väčšina je však nespokojná so stavom demokracie v krajine. Z problémov, ktoré obyvateľov najviac trápia, rezonujú najmä rastúce ceny a náklady. Za zásadný problém považujú aj vojnu na Ukrajine. Najnovšiu Národnú správu Eurobarometra zverejnilo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku.

Obavy z inflácie i rastúcich cien vyjadrilo 47 percent respondentov, čo je výrazne viac ako celoeurópsky priemer (33 percent). Okrem zvyšujúcich sa ekonomických nákladov trápi Slovákov ekonomická situácia, štátny dlh i zdravie. Medzi aktuálne problémy EÚ vníma Slovensko najviac ruskú inváziu na Ukrajine, ktorú za zásadný problém považuje 49 percent Slovákov.

Európskej únii dôveruje 53 percent obyvateľov, naopak, 40 percent jej vyjadrilo nedôveru. V porovnaní s predchádzajúcimi zisteniami z decembra 2022 nastal výrazný nárast akceptácie spoločenstva. EÚ by sa nemala meniť podľa 13 percent Slovákov. Väčšina, 55 percent, mieni, že EÚ síce potrebuje reformy, no Slovensko má byť jej súčasťou. Naopak, za vystúpenie Slovenska z EÚ, ak sa nič nezmení, je 19 percent Slovákov, len deväť percent si myslí, že už je čas vystúpiť.

Slováci patria medzi najnespokojnejších z hľadiska vnímania stavu demokracie v krajine. Nespokojnosť na úrovni 62 percent je o deväť percentuálnych bodov vyššia ako počas jari 2024. Vyšší podiel zaznamenal Eurobarometer len na Cypre (67 percent) a v Grécku (71 percent).

Pozitívny posun zaznamenal jesenný prieskum Eurobarometra vo vnímaní médií. Takmer tri štvrtiny Slovákov (72 percent) si myslí, že médiá poskytujú dôveryhodné informácie. Je to výrazne, o 18 percentuálnych bodov, viac ako na jar 2024.

Deväť z desiatich obyvateľov Slovenska sa cíti byť celkovo spätých so Slovenskom, ako i mestom či dedinou, v ktorých žijú. Spätosť s EÚ deklarovali dve tretiny Slovákov.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke sprava predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Tibor Gašpar (Smer-SD), minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD), námestník riaditeľa SIS poverený výkonom právomocí riaditeľa SIS Pavol Gašpar a vicepremiér a minister obrany SR Robert Kaliňák (Smer-SD) prichádzajú na mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady SR v Bratislave 22. mája 2024. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Z korupcie sa stáva národný problém. Demokraciu ohrozujú aj politici, myslia si Slováci