Samuel a Daniel Furkovci, dvojičky, boli pred pandémiou známi najmä motobicyklami FURKAMOTORS. So spomínaným konceptom bratia prerazili aj v zahraničí a na ich motobicykloch jazdia ľudia v Kanade či Švédsku.
Na financie čakali dlhý čas
Po vypuknutí pandémie koronavírusu v roku 2019 svoje zručnosti využili pri pomoci iným. Nakoľko si závažné štádium choroby žiadalo napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu, rozhodli sa pre výrobu alternatívneho, objemovo regulovaného prenosného pľúcneho ventilátora Q-vent.
Prototyp bol zostrojený 8. marca 2020 a jeho súčasťou boli obyčajné PET fľaše od kofoly. Tie slúžili ako vzduchové vaky. Celkové náklady na výrobu prístroja sa pohybovali na sume približne 250 eur, teda asi 100-násobne menej, ako stojí konvenčný ventilátor.
Prvú verziu Q-ventu však museli bratia Furkovci, lekár Patrik Palacka a študent medicíny Dalibor Gálik financovať z vlastných vreciek. Aj napriek naliehaniu na Ministerstvo školstva SR sa požadovaných príspevkov dlhý čas nedočkali. Potrebné diely vedeckému tímu zdarma vyrobili slovenské firmy Koval Systems a EMBASYS.
USA, Portugalsko, Keňa aj Brazília
Až neskoršia podpora štátnej tajomníčky Ministerstva zahraničných vecí SR Ingrid Brockovej a agentúry SlovakAid umožnila vznik súčasnej verzie ventilátoru Q-vent mini s rozsiahlejším využitím.
Prístroj na podporu dýchania už v súčasnosti pomáha v Keni. O Q-vent mini však prejavili záujem aj krajiny ako USA, Česko, Portugalsko, India, ale aj Brazília či Austrália.
„Prínos by mal mať predovšetkým v krajinách, kde nie je úplne najlepšie rozvinutá zdravotná starostlivosť. Je využiteľný aj v teréne, kde nie je možné nastaviť podmienky klasickej nemocničnej izby,“ objasňuje Samuel Furka.
V jeho aktuálnej podobe ide o malý prenosný prístroj určený pre dychovú podporu počas liečby rôznych akútnych a chronických ochorení alebo počas jednoduchších chirurgických zákrokov. Využitie má aj v poúrazovej starostlivosti, uvádza sa v tlačovej správe Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského.