Vláda zastavila dovoz kontaminovaného obilia z Ukrajiny. Ako uviedol dočasne poverený minister životného prostredia Ján Budaj v diskusnej relácii Rozhlasu a televízie Slovenska Sobotné dialógy, ide o kontamináciu poľnohospodárskymi chemikáliami, ktoré Európska únia do roku 2020 používala. Dodal, že pred mletím sa každé obilie kontroluje, a preto nemôže dôjsť ku kontaminácii múky.

Ochrana obyvateľov je prvoradá

Podľa predsedu strany Hlas-SD Petra Pellegriniho je veľký problém v tom, že na Slovensko, Poľsko a Maďarsko sa malo priviesť viac ako 10 miliónov ton takéhoto obilia. Problém vidí aj v častom prebaľovaní komodít. Na Slovensku sa nedostatočne kontrolujú výrobky, ktoré prídu z iných štátov. Slovensko by malo zintenzívniť kontroly, nakoľko ide o ochranu zdravia ľudí.

„Neznamená, že keď je na Ukrajine vojna, bude mať automaticky privilégia a dostanú sa do EÚ za rok, alebo do NATO. Ak majú dovážať zdravé výrobky, nech sa páči, ale ak majú dovážať nezdravé potraviny s pesticídmi, nemôže byť argumentom vojna. Ochrana obyvateľov je dôležitejšia, ako umelý odber obilia len preto, že je na Ukrajine vojna,“ upresnil Pellegrini.

Žiadosť o zrušenie zákazu dovozu obilia

Brusel žiada, aby krajiny zákaz dovozu ukrajinského obilia zrušili, ak tak urobia, Únia uvoľní pre päť členských štátov, ktoré susedia s Ukrajinou 100 miliónov eur. Podľa dočasne povereného ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuela Vlčana Slovensko tento zákaz nezruší. Budaj zastáva názor, že je to správny postoj, nakoľko ide najmä o zdravie občanov Slovenska. Ako uviedol Pellegrini, už minulý rok na žatve vyzval vládu, aby stabilizovala trh s obilninami na Slovensku a odkúpila od poľnohospodárov za slušnú sumu milión ton slovenskej pšenice do skladov štátnych hmotných rezerv a aby im ho umožnila predať za dobrú cenu.

„Vtedy sa nám smiali, dnes to majú na stole,“ podotkol. „Celoeurópske riešenie nemôže byť založené na tom, že sa zruší tranzit s podmienkou, že v Afrike potrebujú pšenicu, tak im ju pošleme,“ uviedol. Predseda strany Hlas-SD považuje za cynické, posielať pšenicu „čiernym“ pšenicu, ktorá pre Európanov nie je v poriadku. „Hranice EÚ nemôže prekročiť potravina, ktorá nespĺňa kritéria. V Únii, by nemalo prejsť ani kilo, v ktorom sa nájdu nebezpečné látky,“ uzavrel Pellegrini.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke dočasne poverený minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan (nominant OĽANO) počas tlačovej konferencie k aktuálnej situácii v agrorezorte, 13. februára 2023 v Bratislave. Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) dostala od medzinárodného audítora hodnotenie bez výhrad.  FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Kontroly múky z Ukrajiny preveria aj dodržiavanie zásad Značky kvality, tvrdí agrorezort