Slováci dôverujú zemnému plynu, vidia jeho miesto aj pri znižovaní emisií. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO vykonaného pre Slovenský plynárenský a naftový zväz (SPNZ) na vzorke 1 000 respondentov v období od 7. do 19. októbra, o ktorom informoval výkonný riaditeľ SPNZ Richard Kvasňovský.

WA 40 Přimda - Časť 166 kilometrov dlhého plynovodu Gazela v obci Přimda, v pondelok 14. januára 2013. Český premiér Petr Nečas  v pondelok oficiálne uviedol plynovod Gazela do prevádzky. Vďaka plynovodu za 10 miliárd českých korún sa končí závislosť Českej republiky na dodávkach plynu cez Ukrajinu.Výstavba plynovodu  sa začala v roku 2010. Potrubie povedie od obce Brandov v Ústeckom kraji až do pohraničia, kde pri Rozvadove opustí české územie a bude pokračovať na juh Nemeckej spolkovej republi
Neprehliadnite

Rosnefť je bližšie k možnosti exportovať zemný plyn do Európy

Klasický zdroj vykurovania

Podľa prieskumu viac ako dve tretiny Slovákov súhlasia s tým, že zemný plyn môže pomôcť pri plnení klimatických cieľov. Slováci za najväčšie výhody zemného plynu považujú to, že ide o ekologické palivo, pri ktorom sa tvorí menej emisií (38,5 percenta opýtaných) a zároveň má pri vykurovaní jednoduchú obsluhu (38,9 percenta).

Ilustračný obrázok - plynovod
Neprehliadnite

Do Nemecka neprúdi cez Plynovod Jamal zemný plyn, problémy ešte nehlásia

,,Faktom je, že pri spaľovaní zemného plynu sa netvoria takmer žiadne prachové častice, čím chránime ovzdušie a zdravie obyvateľov v našich obciach. V porovnaní s tuhými palivami sa, navyše, pri jeho spaľovaní tvorí takmer o polovicu menej emisií CO2. Vďaka zemnému plynu tak môžeme mať nielen čistejšie ovzdušie, ale aj prispievať k riešeniu globálnych klimatických cieľov. Našou výzvou však určite ostáva postupná dekarbonizácia plynu ako takého, najmä prostredníctvom obnoviteľných a nízkouhlíkových plynov," konštatoval Kvasňovský s tým, že zber dát sa uskutočnil v čase, keď sa v EÚ diskutuje o zaradení zemného plynu a jadra medzi udržateľné zdroje energie a ceny energií rekordne rástli.

,,Ľudia majú pocit, že plyn stále hrá dôležitú rolu. Nielen preto, že ho poznajú ako klasický zdroj vykurovania, ale akoby sa prierezom cez celý prieskum ukazovalo, že má pevné miesto v hlavách Slovákov," povedal riaditeľ spoločnosti AKO Václav Hřích.

Ekologické problémy

Súčasťou ankety podľa Kvasňovského boli aj otázky o tom, ktoré ekologické problémy Slovákov trápia najviac.

Respondenti za najvážnejšie problémy považujú znečistenie prírody a vôd odpadmi (33,5 percenta), úbytok lesov (23,5 percenta), globálne otepľovanie (21,7 percenta) a znečistenie ovzdušia vykurovaním a dopravou (18,5 percenta).

Jeden z najväčších výrobcov a distributérov tepla vo forme horúcej vody a pary v sústave centralizovaného zásobovania teplom na Slovensku - spoločnosť Tepláreň Košice, a.s.
Neprehliadnite

Niektoré teplárne nestihli nakúpiť zemný plyn včas, pomôže im regulátor a zodpovednejší hráči

,,Ak namiesto uhlia a dreva z našich lesov budeme vo vykurovaní používať zemný plyn, ak podporíme CNG mobilitu a ak začneme využívať potenciál výroby biometánu z odpadu, vieme dosiahnuť zlepšenie vo všetkých najproblémovejších oblastiach.

Naopak, ak by sme začali zemný plyn z energetického mixu umelo vytláčať, bolo by iluzórne očakávať úspechy v dekarbonizačnom úsilí," upozornil Kvasňovský.

Obnoviteľné zdroje

Výsledky prieskumu ďalej naznačili vysokú mieru dôvery verejnosti v budúcnosť obnoviteľných a nízkouhlíkových plynov (vodík, biometán), ktorých podiel na energetickom mixe by mal narastať. ,,Každý piaty opýtaný (19,8 percenta) si myslí, že biometán a vodík v budúcnosti môžu plne nahradiť zemný plyn," uviedol Hřích.

Ďalších 37 percent opýtaných podľa Hřícha predpokladá, že biometán a vodík budú hrať dôležitú úlohu, no nedokážu úplne nahradiť zemný plyn.

,,Zároveň je potrebné povedať, že takmer tretina oslovených sa k téme nevedela vyjadriť. To znamená, keby sme sa na to pozreli zo širšej perspektívy, aktuálne je o tom, že biometán a vodík je nejaké dokonalé riešenie, presvedčený len každý piaty človek. Ten zvyšok im dáva nejakú úlohu popri zemnom plyne alebo sa k tej téme nedokážu vyjadriť," uzavrel Hřích.

Ladislav Barkoci
Neprehliadnite

Zemný plyn v zásobníkoch nepatrí iba domácim distribútorom