Slováci chodia masovo do susedného Poľska nielen za lacnejšími potravinami, ale aj liekmi. Našincov motivujú nižšie ceny, ale aj dostupnosť liečiv, ktoré na Slovensku pre výpadok nekúpia. Niektoré druhy liekov si Slováci dokážu v Poľsku zohnať aj o polovicu lacnejšie, informuje TV Markíza.

V zime lieky, v lete krémy

Televízne Noviny vo svojej reportáži porovnali ceny niektorých liečiv či doplnkov. Ako príklad uvádzajú Panadol Extra, ktorý je u susedov lacnejší takmer o euro. Panadol Femina je v porovnaní so slovenskými cenami lacnejší až o euro päťdesiat.

Cena sa líši aj v prípade detského sirupu Nurofen. Pokiaľ u nás zaň zaplatíme viac ako sedem eur, v Poľsku by sme zaň nechali necelých päť.

„Tým, že máme malé deti, tak nakupujeme hlavne plienky a nejaké tie ovocné kašičky a v niektorých prípadoch, keď je ešte aj akcia, tak to vyjde skoro o polovicu lacnejšie než u nás,“ uviedol pre TV Markíza Martin.

Lekárnik z poľského mestečka Dukla Pawiel Kogut v reportáži potvrdil, že záujem zo strany Slovákov je citeľný. Priblížil, že v zime chodia našinci do Poľska pre prípravky proti prechladnutiu a na zvýšenie imunity, v lete zas pre krémy na opaľovanie.

Problémy údajne nemá len Slovensko

Markíza vo veci výpadku liečiv kontaktovala Štátny ústav pre kontrolu liečiv. Ten považuje prerušenie dodávok liekov za komplexný problém, ktorý nemá jednoduché riešenie.

„Aj keď lieky nie sú bežný tovar a vzťahujú sa na ne určité zákonné obmedzenia a povinnosti pre výrobcov, distribútorov či držiteľov registrácie, ovplyvňujú ich zároveň aj trhové mechanizmy,“ uviedli.

ŠÚKL zároveň doplnil, že v prípade výpadku liekov nejde len o slovenské špecifikum. Problémy sa údajne môžu objaviť na celosvetovej úrovni.

Ďalšie dôležité správy

Supermarket,Aisle,With,Empty,Red,Shopping,Cart.
Neprehliadnite

Slováci šetria, preferujú lacné jedlo. Európa môže hladovať, ruský reťazec Mere mení taktiku