Už dvanásty rok po sebe totiž bolo viac krajín, ktoré zaznamenali zhoršenie politických slobôd a fungovania demokracie, ako tých, v ktorých došlo k zlepšeniu. Zároveň sa počet krajín posúvajúcich sa smerom k autoritárskym a diktátorským režimom postupne zvyšuje: vlani ich bolo až 71.

Sloboda a demokracia sú vo svete na ústupe. Už dvanásty rok po sebe

Krajín, kde sú sloboda a demokracia na ústupe, je čoraz viac Zdroj: Freedom House

Najväčšie zhoršenie situácie za posledných desať rokov zaznamenali mnohé africké krajiny, ale aj Turecko pod prezidentom Recepom Erdoganom, arabský Bahrajn a socialistická Venezuela.

Z európskych krajín sa sloboda a demokracia zhoršili najviac v Maďarsku, kde podľa Freedom House „populistickí lídri pokračovali v konsolidácii moci prostredníctvom vykoreňovania demokratických inštitúcií a zastrašovaním kritikov z radov občianskej spoločnosti“. Maďarsko je podľa tohto hodnotenia najmenej demokratickou krajinou v Európskej únii, nasledované Bulharskom, Rumunskom a Poľskom.

Sloboda a demokracia sú vo svete na ústupe. Už dvanásty rok po sebe

Krajiny s najväčším zhoršením situácie Zdroj: Freedom House

Videoklip so šéfom organizácie Michaelom Abramowiczom na krátku chvíľu ukazuje aj českého premiéra Andreja Babiša, keď hovorí, že politici zneužívajú strach ľudí, napríklad z migrácie, na to, aby obmedzovali slobody a politické práva. Česká republika je na tom v hodnotení Freedom House však z Vyšehradských krajín stále najlepšie.

„Je čas, aby sa zoči voči tejto výzve [ustupujúcej demokracie] svet prebudil,“ hovorí vo videu M. Abramowicz. „Tieto hodnoty sú dôležité nie len sami o sebe. Sú dôležité aj pre našu prosperitu, bezpečnosť a slobodu,“ dodáva.

Situácia sa totiž zhoršuje aj v tradične silných demokraciách, ako sú napríklad Spojené štáty. Kým pred desiatimi rokmi USA dosahovali hodnotu 94 bodov z možných 100, najnovšie je to už len 86. Základné inštitúcie americkej demokracie boli podľa analýzy napadnuté „administratívou [prezidenta Donalda Trumpa], ktorá odmieta zabehnuté normy etického správania sa v mnohých oblastiach svojho fungovania.“