Vláda dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera schválila na schôdzi v stredu viaceré návrhy.

Nové stojisko pre lietadlá na Sliači

Na leteckej základni Sliač vznikne nová parkovacia plocha s dvomi státiami pre taktické transportné lietadlá. Stojisko by malo stáť 6,5 milióna eur. Projekt bude spolufinancovaný zo zdrojov NATO. Začiatok obstarávania stavby v stredu odsúhlasila vláda.

„Cieľom navrhovanej investičnej akcie je vytvoriť stojisko medzi rolovacími dráhami G a H v priestore pred hangárom Vítkovice, s priamym napojením na rolovaciu dráhu L, ktoré umožní manévrovanie, parkovanie a manipuláciu s nákladom pre dve taktické transportné lietadlá,“ priblížil rezort. Ako dodal, investičná akcia je v súlade s inými pripravovanými projektami na Sliači.

Projekt sa má realizovať na základe potrieb NATO ako projekt programu bezpečnostných investícií NATO (NATO SecurityInvestmentProgramme - NSIP). „V rámci postupov NSIP bude projekt posudzovaný Výborom pre investície NATO, ktorý tiež môže upraviť výšku konečného podielu SR. Výbor tiež schvaľuje spôsob obstarania realizácie stavby,“ vysvetlil predkladateľ.

Stavba by sa mohla realizovať v období rokov 2023 - 2024. Presný termín a náklady budú známe po uskutočnení verejného obstarávania.

Dohoda o leteckej doprave medzi EÚ a Katarom

Vláda schválila návrh na ratifikáciu dohody medzi Európskou úniou a jej členskými štátmi a Katarským štátom. Hegerov kabinet zároveň rozhodol, že ide o medzinárodnú zmluvu, ktorá má prednosť pred zákonmi. Prezidentke Zuzane Čaputovej vláda odporučila po vyslovení súhlasu NR SR dohodu ratifikovať.

Dohodu vyrokovala Európska komisia na základe rozhodnutia Európskej rady. Návrh dohody podpísali zástupcovia EÚ a Kataru v októbri 2021 a súhlas s predbežným vykonávaním udelila prezidentka o mesiac neskôr s tým, že sa dohoda predbežne vykonáva od dátumu jej podpisu.

Katar je jedným z najrýchlejšie rastúcich trhov mimo EÚ, kde sa počet cestujúcich zvýšil na približne šesť miliónov ročne. Takmer všetky členské štáty už udelili úplný prístup na trh na základe existujúcich dvojstranných dohôd o leteckých dopravných službách s Katarom.

V týchto dohodách však chýbajú ustanovenia o základných prvkoch na zabránenie zneužívaniu liberalizovaného trhu, ako je spravodlivá hospodárska súťaž, transparentnosť alebo sociálne záležitosti. Slovensku dohoda zároveň umožní potenciálne zriadenie pravidelného leteckého spojenia, keďže v súčasnosti nemá s Katarom uzatvorenú bilaterálnu dohodu.

Sanácia gudrónových jám v Nemeckej

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR bude zodpovedné za sanáciu gudrónových jám v areáli bývalej rafinérie Petrochema Dubová v obci Nemecká. Vláda schválila, že envirorezort sa stane povinnou osobou.

Zdroje financovania sanácie envirozáťaže budú zabezpečené z európskych fondov a Environmentálneho fondu. Prioritne bude MŽP čerpať finančné zdroje z európskych fondov v rámci Programu Slovensko - 2021 - 2027 v závislosti od disponibilných zdrojov. „Výška finančných nákladov, ktoré budú vynaložené na realizáciu sanácie environmentálnej záťaže, bude závisieť od rozsahu znečistenia a výberu sanačných metód v lokalite,“ skonštatoval envirorezort v materiáli.

„Prijatie uznesenia vlády Slovenskej republiky o určení príslušného ministerstva je jednou z podmienok oprávnenosti žiadateľa o nenávratný finančný príspevok pre plánované výzvy v rámci Programu Slovensko,“ priblížilo ministerstvo.

Alokácia z tohto programu na riešenie envirozáťaží predstavuje sumu viac ako 239,1 milióna eur z Kohézneho fondu, čo tvorí 85 percent zdrojov Európskej únie na environmentálne záťaže. Štát sa má podieľať spolufinancovaním zo štátneho rozpočtu vo výške 15 percent, čo predstavuje sumu vyše 42,1 milióna eur.

Rekonštrukcia areálu Úradu vlády

Areál Úradu vlády (ÚV) SR by sa mal rekonštruovať. Vládny kabinet schválil návrh o začatí obstarávania.

„Návrh zámeru Rekonštrukcie areálu ÚV SR je vyvolaný už nevyhovujúcimi parametrami na danú prevádzku, havarijným stavom inžinierskych sietí, vodovodu a kanalizácie, ktorý spôsobuje poruchy a havárie na týchto rozvodoch. S tým súvisí sekundárne poškodenie komunikácií,“ uvádza sa v predloženom materiáli. Infraštruktúra je podľa predkladateľov už opotrebovaná a vyžaduje si systematickú zmenu, ktorá zabezpečí riadne a spoľahlivé fungovanie.

Rekonštrukcia sa týka stavebných prác v uzatvorenom pamiatkovo chránenom areáli ÚV, ktoré bezprostredne pred vstupom do areálu čiastočne zasahujú do uličného priestoru. „Hlavným stavebným objektom je výstavba novej vstupnej budovy určenej pre návštevy a zamestnancov úradu vlády, ďalej rekonštrukcia vnútroareálových spevnených plôch a komunikácií vrátane čestného nádvoria, revitalizácia parkovej zelene, závlahový systém s novým zdrojom vody zo studne, nové areálové osvetlenie, doplňujúce prvky záhradnej architektúry, jazierko, rekonštrukcia splaškovej kanalizácie, dažďovej kanalizácie, vodovodu, nové prípojky inžinierskych sietí, úprava a dostavba časti oplotenia,“ uvádza v predloženom materiáli. Navrhované úpravy areálu rešpektujú pôvodnú kompozičnú osnovu historickej záhrady podľa požiadavky Krajského pamiatkového úradu Bratislava.

Projekt rieši z pohľadu úradu vlády aj požiadavky na bezpečnosť, efektívnu kontrolu osôb vstupujúcich do areálu a tiež statickú dopravu. Rekonštrukciou objektu sa majú znížiť náklady na údržbu, keďže automatické zavlažovanie bude zásobované z novovyvŕtaného vrtu, osvetlenie celého areálu bude pomocou nízkoenergetických LED svietidiel.

Investičná akcia bude financovaná zo štátneho rozpočtu. Celkové výdavky na investičnú akciu sú vyčíslené v sume 6 602 012 eur. Vláda zároveň v stredu súhlasila aj so zmenou účelu použitia kapitálových výdavkov v kapitole ÚV SR vo výške 250 000 eur z roku 2022 a ich použitím na dofinancovanie rekonštrukcie areálu ÚV SR.

Ďalšie dôležité správy

Bilancia uplynulého roka v rezorte obrany
Neprehliadnite

Ministerstvo obrany chce na Sliači vybudovať stojisko za 6,5 milióna eur