Americký režisér Oliver Stone vo filme „Nuclear Now“ popisuje zlomové historické body, v ktorých sa jadrová energetika najprv dostala na výslnie, no neskôr čelila masívnej kritike z mnohých strán.
V dokumente, ktorý držiteľ dvoch Oscarov predstavil pri slovenskej premiére na Bratislavskom hrade, tvrdí, že jadrová energetika dostávala v uplynulých desaťročiach negatívnu nálepku aj od ropného a uhoľného priemyslu a následne od rôznych organizácií.
„Bojíme sa niečoho, čo nás môže zachrániť,“ uvádza v rámci skúmania možností využitia jadrovej energie pri prekonávaní výziev klimatických zmien.
V dokumente navštevuje jadrové zariadenia vo Francúzsku, USA či Rusku, oslovuje viacerých odborníkov a popisuje ďalší vývoj v oblasti nových jadrových technológií. Dáva do kontrastu aj výrazne odlišné prístupy krajín k jadru, ako je Francúzsko či Nemecko.
V dokumente je kritický k súčasnému stavu, keď sa krajiny po celom svete zaviazali k využívaniu čistejších energií, no realita je často úplne opačná.
„Ako sa stalo, že sa vynaložilo toľko peňazí na podporu obnoviteľných zdrojov, aby sme nakoniec viac používali fosílne palivá?“ zaznieva v dokumente. Režisér O. Stone za negatívny príklad označuje Nemecko a volá po väčšej diskusii o využívaní jadrovej energie.
Podľa neho môže byť Slovensko, so záujmom o jadrovú energetiku a širokou podporou verejnosti, príkladom pre iné krajiny.
„Sme oveľa informovanejší ako kedykoľvek predtým, máme dostatočné znalosti, preto by sme nemali byť len vystrašení klimatickými zmenami, ale mali by sme hľadať účinné riešenia,“ dodáva.
Upozornil, že svet bude už do konca tohto desaťročia čeliť výraznému nárastu spotreby elektriny, čomu by sa mala venovať intenzívnejšia diskusia odborníkov i celej spoločnosti.