Dopyt priemyslu po plyne zostáva v najväčších európskych krajinách napriek nižším cenám slabý. Dolieha na neho spomalenie ekonomiky a aj fakt, že sa zákazníci orientujú na obnoviteľné zdroje energie, uviedla agentúra Bloomberg.
Podľa údajov spoločnosti S&P Global Commodity Insights dopyt po plyne v Nemecku, Taliansku, Holandsku, Francúzsku, Španielsku a Británii v máji klesol medziročne o 9,7 percenta. To znamená, že spotreba je nižšia ako vlani, keď sa Európska únia snažila šetriť plynom, aby naplnila zásobníky na zimu.
Pokles za máj bol síce najnižší v tomto roku, poukazuje však na to, že európsky priemysel sa snaží spamätať z energetickej krízy, ktorá nasledovala po ruskej invázii na Ukrajinu. Priemyselná aktivita v eurozóne sa znižuje a existujú obavy, že pokles dopytu by mohol byť sčasti trvalý.
Podľa S&P sú tu aj špecifické faktory, ktoré majú negatívny vplyv na dopyt v niektorých najdynamickejších európskych odvetviach. Pri chemických látkach podnietil prepad cien amoniaku pokračovanie v dovoze z USA a Trinidadu a Tobaga. Spotrebu plynu v máji tiež znížila sezónna údržba rafinérií.
Pokles priemyselného dopytu po plyne potom bol obzvlášť citeľný v Nemecku, ktoré sa dostalo do hospodárskej recesie. Dopyt sa tam znížil o 15 percent.
Hlavní spotrebitelia plynu, od chemických firiem po oceliarne, sa zdráhajú obnoviť dopyt, vzhľadom k tomu, že je rekordný rast cien energií vlani prinútil obmedziť výrobu. To prispelo k poklesu cien plynu v Európe o 60 percent. Kupujúci sa taktiež orientujú na alternatívne zdroje pri získavaní energie pre svoje podnikanie, napríklad na elektrinu z vetra a slnka.
Krajiny EÚ splnili dobrovoľný cieľ zníženia spotreby plynu od augusta 2022 do marca tohto roku o 15 percent. To bolo čiastočne spôsobené miernou zimou a vyššími cenami, ktoré znižovali dopyt. EÚ sa snaží drasticky obmedziť svoju závislosť na ruských fosílnych palivách.