Slabé šance pre slovenský e-Health

Slovensko ako laboratórium pre svetovo najsofistikovanejšie vedecko-technické riešenia zdravotnej starostlivosti. Idea, ktorá je na smiech alebo na plač? Ani jedno, ani druhé. Od roku 2010 by mohla byť reálna a priniesť potrebný rastový impulz. Nebol by to len bonus vede. Omnoho viac by bol vznik množstva nových a v porovnaní s dnešnou výrobno-montážnou základňou udržateľných pracovných miest. No z dostupných scenárov je najviac pravdepodobný ten, podľa ktorého krajina šialene znejúcu možnosť prehovoriť do riešenia jedného z hlavných problémov sveta premrhá. 


V podnikateľskom svete aj v ťažkých časoch firmy s dobrým riadením ostali obchodne, personálne aj finančne v hre. Najviac im pomáhajú inovácie. Keby sa rovnakou paradigmou riadila vláda, odušu by načúvala cvrkotu smerom k zaujímavým novinkám, ktorými žijú významné vedecké inštitúcie vo svete. Zistila by, že sa od MIT po Čínsku akadémiu vied zaoberajú nevyhnutným prekopaním filozofie systému zdravotnej starostlivosti. Nie jeho financovania, to kvári verejné financie každej krajiny svojsky.


0011871204
Zdroj: Profimedia
0011871204

Otázkou je reálna distribúcia zdravotníckych úkonov, liečby a najmä prevencia ochorení pre pribúdajúci ľud planéty. K trom základným pilierom hľadaného systému patrí bezpečnosť, robustnosť a zachovanie súkromia, dodatočne akcentovanou nevyhnutnosťou je štandardizácia metrík. Otázka prečo sa ešte stále nemeria krvný tlak rovnakým spôsobom všade po svete, je však v tomto, aspoň z ekonomického hľadiska, najmenej dôležitá.


Pre slovenskú ekonomiku ja zaujímavejší poznatok, že hlavné výskumom cizelované faktory vychádzajú z plánu zefektívniť a najmä zlacniť zdravotníctvo enormným využitím informačných a komunikačných technológií a celkovo rôznych high-tech poznatkov. Poznámka pre Slovensko, ide o odbory, kde na rozdiel od tradičných vedných oblastí nerozhoduje už inštalovaná výskumná infraštruktúra. Keďže ide o novú oblasť, nie je významne rozvinutá nikde.


O čom blúzniť


Prečo by z niečoho takého mala profitovať práve Slovenská republika? Pretože lokálne unikátny dopyt má. Volá sa krajina s ideálnou veľkosťou a síce neefektívnym, no dlhodobo nainštalovaným zdravotníckym systémom, aby sa na ňom otestovalo pretvorenie na novátorskú podobu. 


Že to znie ako snívanie fantastu? O možnosti implementovať princípy revolučne pretvoreného zdravotníctva na báze e-Health hovorili predstavitelia už spomenutých vedeckých inštitúcií. Nie z domu, sedeli spolu s ďalšími svetovými odborníkmi z biomedicíny a info-komunikačného high-
-tech v Bratislave. Dostali pár faktov o Slovensku, oboznámili sa s činnosťou lokálnych ostrovčekov pozitívnej deviácie vo výskume a – povedali: Mohlo by to ísť.


Ako blúznenie vyzerá predstava, že by takáto high-tech nadstavba e-Health, na ktorý má krajina zhodou okolností nemalé medzinárodné finančné krytie, mohla fungovať. Pretože, myslí si skeptický našinec, idú voľby. Pre vládu, bez ktorej to, žiaľ, nejde, budú dôležité iné pracovné miesta. Hoci aj uplatené, vo firmách, ktorým zákonom zakážu prepúšťať, aby nenarušili pozitívny imidž pred voľbami. Pre vládu, pre ktorú e-Health znamená len podiel na kšefte za vyše štvrť miliardy eur.

Článok je prevzatý z ročenky SLOVENSKO A SVET V ROKU 2010, ktorá vyšla ako príloha TRENDU č. 50-51. V predaji do 6. januára 2010.

Foto - Profimedia.cz