Situácia na trhoch s plynom je v súčasnosti priaznivejšia, ako mnohí predpokladali. Skutočným testom však pravdepodobne bude budúca zima. Uviedol to dnes šéf Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA) Fatih Birol v tlačovej správe z konferencie o trhoch s plynom a bezpečnosti dodávok, na ktorej ministri zo zhruba 40 štátov rokovali o riešení energetickej krízy spôsobenej vojnou na Ukrajine.
Potreba koordinovaných krokov
Ministri podľa IEA na virtuálnom stretnutí diskutovali „o dodatočných spôsoboch, ako solidárne spolupracovať pri obmedzovaní dopadov neoprávnenej ruskej invázie na Ukrajinu“. „Konkrétne kroky, na ktorých sme sa dnes dohodli, aj solidarita, ktorú sme demonštrovali, ma napĺňa rastúcou dôverou, že budeme pripravení čeliť budúcej vlne tejto krízy,“ uviedol Birol.
Ministri sa na konferencii okrem iného zhodli na potrebe koordinovaných krokov k minimalizácii rizík spojených so snahou Ruska využívať energiu ako zbraň k politickému nátlaku, ktorá podľa nich viedla k výraznému rastu ceny plynu. Vlani v auguste sa veľkoobchodná cena plynu pre európsky trh v dôsledku obmedzovania dodávok z Ruska dostala až do výšky 350 eur za megawatthodinu (Mwh). Odvtedy však výrazne klesla, v poslednom čase sa pohybuje v rozmedzí medzi 50 a 60 eur za MWh.
Prvá globálna energetická kríza
„Ruská invázia na Ukrajinu začala to, čo IEA označila za prvú globálnu energetickú krízu,“ uviedol kanadský minister prírodných zdrojov Jonathan Wilkinson. Stretnutia sa okrem zástupcov členských krajín IEA zúčastnili aj činitelia z Európskej komisie a z viacerých nečlenských krajín, napríklad Ukrajiny, Bulharska, Rumunska, Chorvátska a Slovinska.