Trojica poslancov parlamentu zo strany Za ľudí Vladimíra Marcinková, Tomáš Lehotský a Andrea Letanovská nepodporia ani jeden z návrhov týkajúcich sa obmedzenia potratov. Na štvrtkovej tlačovej konferencii poukázali na to, že poslanci majú pri hlasovaní voľnú ruku, preto nehovoria za celý klub Za ľudí. Okrem návrhov z dielne ĽSNS a nezaradených poslancov teda nepodporia ani návrh OĽaNO. Pripomenuli, že predkladateľom z OĽaNO adresovali viacero výhrad.

Poslancom prekáža vplyv ideológie v znení návrhu z dielne OĽaNO. Podľa Lehotského je návrh hnutia tiež reštrikčný, pretože sa snaží prístup k interrupciám sťažovať. „Pozerá sa na ženy, ktoré sa rozhodujú, ako na nezodpovedné, respektíve ľahkovážne,“ povedal s tým, že to vo väčšine prípadov nie je pravda. Poslanci tiež kritizovali úpravu, aby žena rozhodujúca sa o potrate pre zdravotné dôvody musela mať dve nezávislé lekárske správy.

NR SR: Rokovanie 6. schôdze
Neprehliadnite

Novela potratového zákona OĽaNO má riešiť podporné opatrenia pre ženy

Všetky predložené návrhy zákonov majú podľa Marcinkovej za cieľ obmedziť alebo sťažiť prístup ženám k interrupciám a skrývajú sa za slová ako pomoc ženám. Návrhy tiež podľa nej využívajú veriacich na citlivú tému. V žiadnom z nich nerieši podľa nej najväčšie a najakútnejšie problémy. Interrupcie sú dnes podľa nej otázkou chudoby, takže začať treba práve jej riešením. Odmieta tendencie politikov, ktorí robia z potratovej témy politickú kampaň a vyzvala ich, aby svoju snahu na pomoc ženám mysleli úprimne.

Nástroje na riešenie sú už podľa nej dávno známe. „Hovorme o silných sociálnych a prorodinných opatreniach, o ustavičnej práci na posilňovaní rovnosti žien a mužov, o dostupnej antikoncepcii hradenej z verejného poistenia, o dostatočnom počte miest v škôlkach a jasliach pre každé dieťa, aby mohla každá matka prísť naspäť na pracovný trh, byť zárobkovo činná a živiť svoju rodinu, o dostupnom bývaní,“ priblížila Marcinková.

Novela z dielne OĽaNO obsahuje zmeny v sociálnych opatreniach pre ženy zvažujúce interrupciu či zmenu názvu umelé prerušenie na umelé ukončenie tehotenstva. V prípade záujmu o vykonanie potratu zo zdravotného dôvodu na strane ženy, pre nezdravý vývoj plodu či jeho geneticky chybný vývoj, by mali byť potrebné dva nezávislé lekárske posudky. Aspoň jeden z nich by mal vyhotoviť lekár, ktorý poskytuje zdravotnú starostlivosť v špecializačnom odbore gynekológia a pôrodníctvo. Správy majú byť hradené z verejného zdravotného poistenia.

Rovnako chcú zaviesť obsiahlejšie hlásenie o potratoch a žiadostiach o umelé prerušenie tehotenstva, a tiež predĺžiť lehotu pre ženy na rozmyslenie sa na 96 hodín. V parlamente sú aj dva návrhy z dielne ĽSNS, ktoré majú obmedziť prístup k interrupciám, a tiež návrh nezaradených poslancov.