Skupina G20 v sobotu na stretnutí v Benátkach podľa očakávania podporila spoločný postup proti nadnárodným firmám, ktoré zdaňujú zisky v daňových rajoch. Ministri financií členských krajín podporili plán na globálnu minimálnu daň zo zisku vo výške 15 percent.
V záverečnom vyhlásení členské štáty tiež varujú pred ohrozením globálneho oživovania ekonomiky novými variantmi koronavírusu a zmieňujú sa o potrebe spravodllivého prístupu k vakcínam.
Nemecký minister financií Olaf Scholz povedal, že opatrenie o globálnej minimálnej dani zo zisku by malo vstúpiť do platnosti čo najskôr. „Naším cieľom je, aby dohoda vstúpila do platnosti v roku 2023,” uviedol. Posledné otvorené otázky sa majú vyjasniť do októbra tohto roku, kedy sa uskutoční summit G20.
Celosvetové zdanenie veľkých nadnárodných firiem aspoň 15 percentami zo zisku doteraz ho schválilo 131 krajín. Táto minimálna sadzba by podľa OECD mohla celosvetové daňové príjmy zvýšiť o približne 150 miliárd dolárov (126,3 miliárd eur) ročne.
Európska komisia (EK) uviedla, že nové pravidlá „vnesú spravodlivosť a stabilitu do medzinárodného systému korporátnych daní”, a že vďaka nim budú najväčšie spoločnosti platiť dane všade tam, kde podnikajú. “Globálna minimálna daň vo výške najmenej 15 percent pomôže obmedziť agresívne daňové plánovanie a zastaviť súťaž o čo najnižšie korporátne dane” pripomína únijná exekutíva.
Zmenu v globálnom zdanení podporili už začiatkom júna ministri financií skupiny najvyspelejších krajín G7. Ide o prvú veľkú úpravu globálnych daňových pravidiel za poslednú generáciu. Cieľom je aktualizovať daňový systém tak, aby zodpovedal digitálnej dobe.
Členovia skupiny G20 tiež varovali, že ekonomické zotavenie po pandémii covid 19 môže negatívne ovplyvniť najmä šírenie sa nových variantov koronavírusu a rôzne tempo očkovania. Vyzvali na rýchlejšiu distribúciu vakcín, ale v tomto ohľade neurobili nijaké záväzky.
Nové pravidlá pre globálnu daň nepodporili z krajín Európskej únie Írsko, Estónsko a Maďarsko, z mimoeurópskych krajín napríklad Keňa, Nigéria alebo Srí Lanka.
USA chcú nadnárodné firmy globálne zdaniť ešte viac, sadzba 15 percent Yellenovej nestačí