Kazašská agentúra pre reguláciu a rozvoj finančného trhu pri zverejnení podrobností o manévri na trhu s dlhopismi, ktorý použili niektorí investori pri uplatňovaní sankcií proti Kremľu, uviedla, že transakcie s rubľovými vládnymi cennými papiermi známymi ako OFZ vygenerovali od marca obchody v celkovej hodnote 1,4 miliardy dolárov. Informovala o tom agentúra Bloomberg.
Medzi maklérskymi spoločnosťami, ktoré pri transakciách využívali prostriedky klientov – čo predstavovalo asi polovicu z celkového počtu – kazašskí klienti tvorili v období do 1. decembra 48,7 percenta nákupov, pričom podiel Rusov bol 41,4 percenta. Agentúra tiež uviedla, že ďalšími kupcami boli obyvatelia Spojených arabských emirátov a Slovenska.
Kupuje sa s výraznou zľavou
Bloomberg News minulý mesiac informoval, že kazašské finančné firmy kupujú ruské vládne dlhy s výraznou zľavou. Registrácia dlhu v kazašskom zúčtovacom dome potom umožňuje kupujúcim zbierať kupóny a platby istiny. Kazašský centrálny depozitár cenných papierov predtým uviedol, že za osem mesiacov zaznamenal 100-násobný nárast objemu registrovaných eurobondov a dlhu OFZ vydaných ruským ministerstvom financií.
Objemy poukazujú na rastúcu závislosť niektorých investorov od finančných zadných dvierok poskytnutých Kazachstanom po tom, čo sankcie a iné obmedzenia uvalené po invázii na Ukrajinu spôsobili, že mnohí cudzinci sa nemohli zbaviť podielov na ruskom dlhu.
V Rusku sa cenné papiere OFZ splatné o 10 rokov zotavili takmer k nominálnej hodnote, podľa údajov z moskovskej burzy, čo naznačuje, že investori neočakávajú straty. Ešte v auguste, keď Bloomberg News informoval, že firmy vrátane Barclays uľahčovali zvýšenie obchodovania s dlhmi, finančné inštitúcie ponúkali ponuky v rozsahu 20 až 25 kopejok za rubeľ.
Index ruských vládnych dlhopisov v minulom roku klesol o približne štyri percentá, čím kompenzoval straty, ktoré boli v mesiacoch po začiatku vojny koncom februára dvojciferné.
Prežitie sankcií
Nástup Rusov medzi najväčších kupcov prostredníctvom kazašských maklérov tiež podčiarkuje schopnosť tamojších investorov presunúť kapitál z krajiny a využiť príležitosti, ktoré ponúkajú trhliny v sankčnom režime. Vklady ruských domácností v cudzej mene v zámorských bankách v treťom štvrťroku vzrástli najviac za štyri roky.
Niektorí investori našli riešenie v Kazachstane, pretože stredoázijská krajina udržiava svoje finančné a obchodné vzťahy s Ruskom, pričom sa vyhýba podpore vojny alebo uznaniu anexie ukrajinských území.
Kazašský regulátor uviedol, že šesť kazašských maklérov, ktorých nemenoval, bolo zapojených do obchodovania s ruským dlhom, pričom využívali svoje vlastné peniaze aj prostriedky zákazníkov.
V súlade so zákonmi proti praniu špinavých peňazí zohľadňujú makléri existujúci systém sankcií, pretože pri otváraní a používaní účtov preverujú všetkých potenciálnych zákazníkov.
Regulátor varoval, že investovanie do dlhopisov OFZ so sebou nesie zvýšené riziká z dôvodu „vysokej volatility na trhoch cenných papierov, nízkej likvidity a hrozby sekundárnych sankcií súvisiacich s geopolitickou situáciou“.