Prieskum vykonala nezávislá agentúra Lord Ashcroft Polls, ktorú založil bývalý podpredseda britskej Konzervatívnej strany Michael Ashcroft. Z celkového počtu 1019 respondentov 46 percent uviedlo, že by v ďalšom referende podporilo škótsku nezávislosť.
Proti by hlasovalo 43 percent opýtaných. Po odrátaní tých účastníkov prieskumu, ktorí sa nevedeli k danej otázke vyjadriť alebo by v prípadnom druhom referende vôbec nehlasovali, by bol pomer stúpencov a odporcov nezávislosti 52 ku 48 percentám.
Podľa agentúry Reuters ide o prvý väčší prieskum od marca 2017, v ktorom dominujú zástancovia škótskej samostatnosti. Lord Ashcroft vykonal prieskum po minulotýždňovej návšteve nového britského premiéra Borisa Johnsona v škótskom Edinburghu. "Zistil som, že tesná väčšina Škótov podporuje vypísanie nového referenda, a taktiež to, že prvýkrát za vyše dva roky prevažujú stúpenci nezávislosti," zhrnul výsledky prieskumu lord Ashcroft.
V prvom referende z roku 2014 sa 55 percent škótskych voličov vyslovilo proti vyhláseniu nezávislosti od zvyšku Spojeného kráľovstva. Za samostatnosť hlasovalo 45 percent voličov. Nový prieskum navyše prichádza v napätom období, kedy sa opakovane odkladá odchod Británie z EÚ, o ktorom rozhodlo iné referendum z júna 2016.
Za brexit vtedy hlasovali voliči vo Walese a v Anglicku, avšak Škóti a Severní Íri podporili zotrvanie v EÚ. Škótska národná strana (SNP), ktorá vedie regionálnu vládu v Edinburghu, za súčasnej situácie hovorí o možnosti vypísania druhého referenda o nezávislosti Škótska, ktoré je podľa nej nútené opustiť EÚ proti svojej vôli.
Nový britský premiér Johnson sľubuje, že Spojené kráľovstvo odíde z EÚ 31. októbra tohto roku, či už s dohodou alebo bez dohody. Možnosť vypísania nového referenda o nezávislosti Škótska Johnson odmieta.