Porážku uznal aj škótsky prvý minister a šéf Škótskej národnej strany Alex Salmond. „Prijímam rozhodnutie ľudu a vyzývam Škótsko, aby prijalo demokratický verdikt škótskeho ľudu,“ uviedol.
Britský premiér David Cameron už zagratuloval šéfovi škótskej kampane za jednotnú Británu Alistairovi Darlingovi k úspešnej kampani.
Zástancovia nezávislosti, ktorí sa usilovali o ukončenie 307 rokov trvajúcej únie Škótska s Anglickom, síce uspeli v Glasgowe, okrem toho však ovládli iba tri ďalšie okrsky a to na celkové víťazstvo nestačilo. Druhé najväčšie mesto Edinburgh naopak ovládli zástancovia jednotnej Británie. Podľa projekcií britských televízií bude po hlasovaní rozdiel medzi oboma tábormi až desať percent, čo je viac ako odhadovali posledné prieskumy.
Tiež vedúci kampane za nezávislosť Škótska Nicola Sturgeonová už skôr de facto priznala porážku. „Naozaj cítim sklamanie, že sa nám s tesným rozdielom nepodarilo zabezpečiť voľbu pre ‚Áno‘,“' povedal televízii BBC.
Za hotovú vec má zotrvanie Škótska pod Londýnom aj premiér D. Cameron. „Hovoril som s Alistairom Darlingom, a pogratuloval mu k úspešne vybojovanému súboju," napísal D. Cameron na Twitteri.
Cameron sľubuje väčšiu slobodu
Britský premiér D. Cameron prisľúbil Škótom udelenie rozsiahlejších právomocí vo viacerých oblastiach. Reagoval tým na zatiaľ neúplné výsledky štvrtkového referenda, v ktorom sa obyvatelia tejto časti Veľkej Británie vyslovili za zotrvanie v Spojenom kráľovstve.
D. Cameron plánuje o tejto otázke rokovať s lídrom Škótskej národnej strany (SNP) Alexom Salmondom. Prenesenie právomocí by sa však podľa neho malo v rovnakej miere týkať aj Anglicka, Walesu a Severného Írska.
"Ako som povedal už počas kampane, zlomilo by mi srdce, ak by som sa mal dívať na to, že naše Spojené kráľovstvo sa skončí. A viem, že tento pocit nezdieľali len ľudia v našej krajine, ale aj na celom svete. Pre to, čo sme dosiahli v minulosti, aj pre to, čo ešte môžeme dosiahnuť v budúcnosti," vyhlásil D. Cameron v prejave pred svojím sídlom v centre Londýna.