Slovenské ministerstvo spravodlivosti pripravilo návrh zmien trestného zákona a trestného poriadku, ktorými chce dosiahnuť účinnejší boj proti prejavom extrémizmu. Po novom má okrem iného o týchto trestných činoch rozhodovať iba jeden súd. Podľa predlohy bude trestná nielen podpora a propagácia hnutí k potláčaniu práv a slobôd iných osôb, ale už aj samotné založenie takého hnutia. V prípade extrémistických materiálov zase nebude treba preukazovať jeho spojitosť s podnecovaním k nenávisti či násiliu. Ministerstvo tiež navrhlo zaradiť medzi trestné činy delikt apartheidu, teda snahy o zachovanie útlaku a nadvlády jednej rasovej skupiny nad inou.

Škóti s Gibraltárom vymýšľajú, ako zostať v EÚ

Zdroj: SITA

Rast ekonomiky a reálnej mzdy v minulom roku mal dopad aj na výšku disponibilných zdrojov zdravotníctva. Celkové disponibilné zdroje v rezorte dosiahli 5,6 miliardy eur, čo bolo oproti roku 2014 o 253 miliónov eur viac. Vyplýva to zo Správy o stave vykonávania verejného zdravotného poistenia za rok 2015, ktorú medzi nezaradené materiály na rokovanie vlády predložil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Cieľom materiálu je podľa predkladacej správy podať obraz o stave verejného zdravotného poistenia za ostatný rok, ktorý ovplyvňovalo predovšetkým legislatívne a regulačné prostredie, makroekonomický vývoj a správanie účastníkov verejného zdravotného poistenia. 

Novým predsedom strany Šanca sa stal bývalý poslanec NR SR Viliam Novotný. Zakladateľka strany a niekdajšia predsedníčka Eva Babitzová sa vzhľadom k zlému volebnému výsledku strany v parlamentných voľbách neuchádzala o funkciu predsedníčky, ani o inú volenú funkciu. Za podpredsedov boli opätovne zvolení Jaroslava Lukačovičová a Szilárd Both. Kongres schválil aj novú víziu strany, ktorá sa volá: „Nesmieme to vzdávať pre Slovensko!“

Právoplatne odsúdený Juraj Ondrejčák známy ako Piťo žiada Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku o obnovu konania. „Vzhľadom na rozsiahlosť návrhov zo strany obhajoby, ktoré si musí súd naštudovať, sa dnešné verejné zasadnutie odročilo na 8. augusta,“ uviedla hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková. Rozsudok nad 18-timi obžalovanými v kauze piťovci vyhlásil Špecializovaný trestný súd v Pezinku 26. mája 2014. Štrnástich uznal súd za vinných z rôznych skutkov, niektorých napríklad za založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, vydieranie, hrubý nátlak, výtržníctvo, výber výpalného či ničenie majetku. Samotnému šéfovi skupiny J. Ondrejčákovi vymeral súd trest 18 rokov väzenia. Najvyšší súd SR mu v novembri 2014 trest znížil na 16 rokov. Odpykáva si ho v ústave z najprísnejším stupňom stráženia.

Európska komisia (EK) má pripraviť návrh ďalšieho podporného balíčka pre farmárov. Zaznelo to po zasadnutí Rady ministrov EÚ pre poľnohospodárstvo a rybné hospodárstvo. „Nevyvážená ponuka a dopyt v oblasti mlieka, bravčového mäsa spôsobujú vážne trhové výkyvy a negatívne postihujú farmárov nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe. Rada preto požiadala Európsku komisiu o prípravu ďalšieho podporného balíčka pre farmárov na uľahčenie napätej situácie na trhoch,“ uviedla ministerka poľnohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná.

Gibraltár rokuje so Škótskom o pláne, ktorý by umožnil zotrvanie častí Spojeného kráľovstva v EÚ. Informovala o tom spravodajská spoločnosť BBC. Predseda gibraltárskej vlády Fabian Picardo pre BBC potvrdil, že so škótskou premiérkou Nicolou Sturgeonovou hovoril o rôznych možnostiach. Jednou z nich je tá, že Gibraltár a Škótsko, kde sa vo štvrtkovom referende väčšina voličov vyslovila proti brexitu, by v EÚ zostali. Podľa BBC sa za ďalšieho potenciálneho partnera týchto rokovaní považuje aj Severné Írsko, kde sa tiež väčšina voličov v plebiscite priklonila k zotrvaniu Británie v EÚ. “Viem si predstaviť situáciu, keď niektoré časti súčasného členského štátu Spojené kráľovstvo odídu a ostatné zostanú,“ uviedol F. Picardo.

Škóti s Gibraltárom vymýšľajú, ako zostať v EÚ

Gibraltár Zdroj: SITA / AP

Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker predniesol prejav pred zákonodarcami EÚ vo francúzštine a nemčine. Je to posun oproti jeho zvyčajnému štýlu, keď časť svojho príhovoru k europoslancom predniesol vždy v angličtine. Informovala o tom tlačová agentúra DPA. Tento Junckerov krok mnohí vysvetľovali ako priamu reakciu na minulotýždňové rozhodnutie britských voličov vystúpiť z Európskej únie.

Francúzska prokuratúra vzniesla obvinenie pre podozrenie z korupcie voči strýkovi súčasného sýrskeho prezidenta Rifatovi Asadovi, ktorý svojho času zastával funkciu viceprezidenta. Oznámila to francúzska organizácia pre boj s korupciou Sherpa. R. Asada — brata otca súčasného prezidenta - vyhnali zo Sýrie po pokuse o štátny prevrat v roku 1983, keď chcel zosadiť svojho brata Háfiza. V roku 1998 sa vrátil do Sýrie, ale znova ju musel opustiť po tom, ako mu Háfiz Asad kvôli sporom odobral funkciu viceprezidenta. Francúzske médiá informovali, že vyšetrovanie voči 78-ročnému R. Asadovi sa začalo v apríli pre podozrenie zo sprenevery, prania špinavých peňazí, zamestnávania ľudí bez pracovného povolenia a neodvádzania odvodov do poisťovní a získania nehnuteľností v hodnote asi 100 miliónov dolárov za nejasných okolností.

Ruské ministerstvo obrany obvinilo posádku jednej z lodí amerického vojenského námorníctva z nebezpečného priblíženia sa k plavidlám ruskej flotily v Stredozemnom mori. Podľa vyjadrenia, ktoré agentúra AP prevzala z ruskej tlačovej služby Interfax, sa americký torpédoborec USS Gravely skôr v priebehu tohto mesiaca preplavil nebezpečne blízko popri ruskej bojovej lodi vo východnej časti Stredozemného mora, na čo tiež vošiel do cesty ruskej fregate. 

Do Sýrie a Iraku odišlo z Nemecka do konca minulého roku okolo 780 islamistov, aby na Blízkom východe bojovali za Islamský štát. Asi tretina z nich je už naspäť v Nemecku, vyplýva z výročnej správy o činnosti nemeckej civilnej kontrarozviedky, ktorú v Berlíne predstavil minister vnútra Thomas de Maizière a šéf Spolkového úradu na ochranu ústavy (BfV) Hans-Georg Maassen. Celkovo sa však počet odchádzajúcich bojovníkov znižuje.

Škóti s Gibraltárom vymýšľajú, ako zostať v EÚ

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 17:30.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.