Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy (OZPŠaV) na Slovensku podporuje otvorenie škôl, aby sa naplnili základné princípy a ciele výchovy a vzdelávania. Medzi ne patrí aj komplexný proces učenia a socializácie zameraný na žiaka s cieľom rozvoja jeho osobnosti. Školy sú nielen vzdelávacie inštitúcie, ale v odovzdávaní hodnôt a noriem je ich postavenie nenahraditeľné. TASR o tom informoval predseda školských odborárov Pavel Ondek.

„Všeobecne známe je, že ľudstvo sa stará o svoje prežitie a rozvoj zručností formou socializácie. Oddávna je v civilizácii tento proces spojený so školou, ktorá tu zohráva dôležitú úlohu vo vzťahu k formovaniu a vzdelávaniu novej generácie," poznamenal predseda OZPŠaV. Ako dodali školskí odborári, forma dištančného vzdelávania vedie žiakov k samostatnosti, zodpovednosti, väčšej aktivite. Poukázali však na to, že v tejto forme chýba schopnosť komunikovať, spoločne pracovať, či riešiť problémy v živote. Žiakom chýba život v školskom či triednom kolektíve.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR vyčlenilo dotáciu v celkovej výške 750.000 eur na vybavenie školských jedální. Jednotlivé jedálne môžu získať dotáciu od 3000 do 5000 eur na nákup umývačiek riadu, chladiacich boxov, konvektomatov, ale aj ďalších pomôcok, ktoré uľahčia prácu kuchárkam, informoval minister školstva Branislav Gröhling (na snímke) počas návštevy Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre. FOTO TASR - Henrich Mišovič, 16. októbra 2020
Neprehliadnite

Minister školstva Gröhling chce otvoriť školy už 30. novembra

„Upozorňujeme, že nie každý žiak je schopný si sám utvoriť svoj vlastný postoj. Pri dlhodobom neprezenčnom vzdelávaní existuje riziko, že pri rozdielnych postojoch a názoroch môže dôjsť k neistote žiaka. Tu práve zohráva najdôležitejšiu úlohu osobný kontakt s učiteľom," uviedol Ondek. Ako dodal, pomáha žiakom pri začleňovaní sa do spoločnosti, učení sa základného sociálneho správania, kreovaní jeho názorov a postojov, získavaní zručností potrebných pre jeho orientáciu v živote, spoločnosti a na jeho ďalšiu výchovu a vzdelávanie.

Žiaci 2. stupňa základných škôl sa dištančne vzdelávajú od 26. októbra. Rovnako sa z domu vzdelávajú aj žiaci stredných škôl. Vysokoškoláci sa majú vyučovať dištančne do konca zimného semestra. Výnimku majú len žiaci materských škôl a 1. stupňa základných škôl, tí sa môžu vzdelávať v školách prezenčne. Rovnako sa v školách môžu vzdelávať aj žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia v malých skupinách, ktoré sa skladajú z maximálne piatich žiakov a pedagóga. Ústredný krízový štáb v pondelok (23. 11.) riešil aj otázku návratu detí do škôl. Zatiaľ k uvoľňovaniu nedochádza. Premiér Igor Matovič (OĽANO) avizoval návrh, ktorý by žiakov 2. stupňa základných škôl a študentov stredných škôl mohol vrátiť do škôl na posledné dva týždne tohto roka. Podrobnosti zatiaľ premiér nespresnil.