Potravinový škandál s konským mäsom, ktorý sa v uplynulých mesiacoch rozšíril z Británie do viacerých európskych krajín, je len slabým odvarom toho, čo sa odohráva v Číne. V najľudnatejšej krajine sveta prebehla aj pod tlakom šíriacej sa novej vtáčej chrípky veľká kontrolná akcia zameraná na bezpečnosť potravín. Odhalila aj mäso z potkanov.
Počas celoštátnej operácie zatkli úrady 904 osôb podozrivých z výroby, distribúcie a predaja pokazených či inak znehodnotených mäsových produktov a zabavili ich viac ako 20-tisíc ton.
Najväčším 'úlovkom' je odhalenie kriminálnej skupiny, ktorá podľa čínskych úradov predávala mäso z líšok, noriek a dokonca potkanov a vydávala ho za jahňacinu a baraninu. Do ponúkaného mäsa ďalej pridávali vodu, aby bolo ťažšie, farbili ho a ochucovali koreninami. Od roku 2009 zarobili jeho predajom v Šanghaji viac ako 10 miliónov jüanov (1,24 milióna eur). V prípade je zatiaľ podozrivých 63 ľudí.
Šanghajské orgány najnovšie informovali, že preverujú mäso aj od veľkoobchodu, ktorý dodáva baraninu reštauráciám Little Sheep vo vlastníctve americkej skupiny Yum! Tá okrem nich prevádzkuje viaceré reťazce s občerstvením ako KFC, Pizza Hut či Taco Bell, obľúbenú čínsku sieť Little Sheep kúpila v roku 2011. Na základe faktúr, ku ktorým sa dostali kontrolóri, mal byť práve tento reťazec jedným z tých, ktorý podozrivé mäso nakupoval, informuje americký denník The Wall Street Journal. Yum! to však poprel.
Skonfiškované mäso malo byť dodané ako jahňacina z Nového Zélandu, nebol však na ňom uvedený výrobca, zloženie a ani dátum výroby. Úrady teraz nechali preskúmať jeho zloženie analýzou DNA, výsledky by mali byť v priebehu týždňa. Pre Yum! je práve Čína najdôležitejším a najväčším trhom, v minulom roku tam skupina vyrobila viac ako polovicu celosvetových tržieb. Ak by sa podozrenia potvrdili, mohlo by to pre spoločnosť znamenať veľké straty.
Negatívnej publicity sa dočkala už koncom minulého roka, keď kontroly odhalili, že v kuracom mäse na dvoch farmách, z ktorých ho nakupovalo KFC, sa našli vyššie ako prípustné hladiny antibiotík. Čínske štátne médiá vtedy podrobili firmu kritike, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ čínskej divízie Sam Su následne vo februári prisľúbil, že si dajú väčší pozor na svojich dodávateľov. KFC tvorí väčšinu z približne 5 300 prevádzok Yum! v krajine.
Americká skupina zaznamenala v prvom kvartáli v Číne medziročný pokles tržieb o 20 percent, prevádzkový zisk jej tam v rovnakom období padol o 41 percent a akcie zaznamenali za posledných šesť mesiacov prepad o 4,7 percenta na 68,91 dolára.
Problémy firme spôsobuje aj panika z nového druhu vtáčej chrípky H7N9. Tá spôsobila pokles predaja hydiny najmä na východe krajiny, ktorý bol najviac postihnutý. Niektorým tamojším obchodníkom klesli tržby až o 80 percent.
Aj keď úrady obyvateľov ubezpečujú, že tepelne spracovaná hydina je úplne bezpečná, obyvatelia ostávajú opatrní. Po nedávnom škandále v Šanghaji, keď z tamojšej rieky Chuang-pchu vylovili tisíce zdochnutých ošípaných, úrady taktiež opakovane deklarovali, že hlavný zdroj pitnej vody mesta ostal z hygienického hľadiska nepoškodený.
Zdroj: SITA / AP
Ilustračné foto - SITA / AP