Situácia nemeckých firiem na Slovensku je stabilná, ale existujú obavy z budúceho vývoja. Podľa nedávneho prieskumu medzi 76 nemeckými spoločnosťami sú najväčšími podnikateľskými rizikami na Slovensku rámcové podmienky hospodárskej politiky, vysoké náklady na pracovnú silu a neistý dopyt. Zároveň klesá ochota investovať do budúcnosti alebo zvyšovať počet zamestnancov. Vyplýva to z analýzy poradenskej spoločnosti BMB Partners za rok 2023 prezentovanej vo štvrtok na tlačovej konferencii Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory (AHK Slowakei).
Najspoľahlivejší zahraničný investor
Spoločnosti z Nemecka majú druhý najvyšší podiel na daňových príjmoch spomedzi 300 najväčších spoločností na Slovensku.
„Nemecko naďalej vedie medzi zahraničnými investormi v platení daní a odvodov, jeho podiel v rebríčku Top 300 firiem predstavuje 24 percent. Nemecké spoločnosti zaplatili v roku 2023 na daniach 700 miliónov eur, spolu s odvodmi až 1,63 miliardy eur,“ uviedla Renáta Bláhová z BMB Partners pri prezentácii štúdie Taxparency. Nemecko je podľa jej slov silný, stabilný a najspoľahlivejší zástupca medzi zahraničnými investormi.
Spresnila, že v rebríčku najväčších nefinančných podnikov v SR skončila za minulý rok na prvom mieste nemecká spoločnosť Volkswagen Slovakia. V roku 2023 odviedla celkom na daniach na Slovensku 278,52 milióna eur, z toho na dani z príjmu právnických osôb a na dani z tzv. závislej činnosti 110,18 milióna eur.
Riziká pre hospodársky rozvoj
Podľa prieskumu AHK World Business Outlook za najväčšie riziko pre hospodársky rozvoj v nasledujúcich 12 mesiacoch považuje až 70 percent oslovených nemeckých spoločností politické rámcové podmienky. V roku 2023 považovalo politické podmienky za riziko 53 percent firiem. Náklady na prácu považuje v roku 2024 za riziko 66 percent respondentov, v roku 2023 to bolo 60 percent.
Z tohtoročného prieskumu tiež vyplynulo, že zlepšenie hospodárskeho vývoja v SR najbližší rok očakáva 22 percent nemeckých firiem, vlani to bolo 19 percent. Zhoršenie hospodárskeho vývoja v najbližších 12 mesiacoch však predpokladá 29 percent spoločností, kým pred rokom to bolo 18 percent firiem. Rovnakú hospodársku situáciu ako doteraz očakávalo vlani 63 percent subjektov, tento rok len 49 percent.
Do prieskumu AHK World Business Outlook, ktorý realizovala sieť nemeckých obchodných komôr medzi svojimi členskými firmami, sa na Slovensku zapojilo sedemdesiatšesť firiem.