SIS nie je štátom v štáte

Skôr než sa Ján Valko stal riaditeľom Slovenskej informačnej služby, od premiéra si vypočul, čo od neho očakáva –že aj pod jeho vedením sa bude služba správať tak ako v časoch, keď jej riaditeľovali Jozef Magala a Karol Mitrík. Práve nominantovi SDKÚ sa Robert Fico osobitne poďakoval za to, že nedovolil zo SIS urobiť „normálnu informačnú kanceláriu“, kam každý príde a vypýta si, čo chce, a dostane to aj s igelitkou. Premiérov názor, že je potrebné a správne, aby informačná služba o ničom neinformovala, je rýdzo politický, lebo nemá oporu v ústave a ani v zákonoch. Pred ôsmimi rokmi sa na tom zhodla SIS s generálnym prokurátorom.

V roku 2004 hovorca SIS zverejnil, že služba poskytla rezortu pôdohospodárstva trinásť informácií o korupcii na ministerstve. Vtedy to pobúrilo nielen vtedajšieho ministra Zsolta Simona, ale aj jeho straníckeho šéfa. Béla Bugár vyhlásil, že zverejnenie tejto informácie bolo nielen politicky motivované, ale aj nezákonné. Nemyslel si to sám – pridal sa k nemu aj parlamentný výbor na kontrolu SIS, ktorý prijal uznesenie, že informačná služba má poskytovať informácie len ústavným orgánom a iba ústavným činiteľom. SIS, ktorú vtedy viedol Ladislav Pittner, však zverejnila právnu analýzu, podľa ktorej musí aj spravodajská služba rešpektovať ústavu i zákon o slobodnom prístupe k informáciám. Ako každý štátny orgán aj SIS je podľa tejto analýzy „nositeľom zákonnej povinnosti“ poskytovať verejnosti informácie, ktoré nie sú chránené zákonom. Hoci odvtedy uplynulo osem rokov, SIS nepredložila inú analýzu, ktorá by tvrdila opak. Ústavnú a zákonnú povinnosť informovať má služba aj podľa stanoviska Generálnej prokuratúry SR.

SIS nie je štátom v štáte

Zdroj: Danglár

Viac článkov z rubriky Res publica Mariána Leška

Poslanci osobitného výboru, ktorí sa dostali do sporu s SIS, požiadali v roku 2004 generálneho prokurátora, aby ich „rozsúdil“. Dobroslav Trnka vtedy zverejnil oficiálne stanovisko, z ktorého vyplynulo, že SIS nie je štátom v štáte, ale „iba“štátnym orgánom, ktorý – tak ako každý iný orgán štátu – je „povinný primeraným spôsobom poskytovať informácie o svojej činnosti“. Ak sa od SIS žiada informácia, služba musí zistiť, či existuje zákonný dôvod, aby jej sprístupnenie či zverejnenie zamietla. Ak zákonný dôvod na odopretie nemá, tak informáciu nesmie tajiť a ani zatajovať. Ide o stanovisko Generálnej prokuratúry SR, ktoré od roku 2004 nikto neodvolal a ani inak právne nespochybnil.

Hoci s požiadavkou, aby SIS nič nesprístupňovala, prišiel samotný premiér, nie je to v žiadnom prípade zákonný dôvod, aby si služba neplnila svoju zákonnú povinnosť. Naopak – ak vyhovie žiadosti pána premiéra, bude konať nezákonne.

Komentár vyšiel v aktuálnom vydaní týždenníka TREND 18/2012.

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.

Ilustrácia - Danglár