Slovenská republika mala doteraz osem riaditeľov SIS. Dvakrát jej šéfoval Vladimír Mitro. Po ňom nasledovali Ivan Lexa, Jozef Magala, Karol Mitrík, Ladislav Pittner, Rudolf Žiak, Ján Valko a posledný Anton Šafárik.

Z. Čaputová očakáva od nového riaditeľa osobnú autonómiu a samostatnosť, ktorou bude hájiť politickú nezávislosť informačnej služby. SIS by podľa nej mala byť politicky nezávislá, aby čo najlepšie plnila svoje poslanie, nie aby bola štátom v štáte.

Nie som Matovičov človek

Očakáva tiež posilnenie vonkajšej kontroly služby. Právomoci Osobitného kontrolného výboru Národnej rady SR na kontrolu činnosti SIS sú podľa nej len formálne a neumožňujú meritórne preverenie toho, či služba striktne dodržuje zákon.

Pripomenula, že SIS má tiež poskytovať informácie o možnej protiprávnej a protiústavnej činnosti kompetentným orgánom, nie o nich informovať len v záverečných správach a primerane by mala informovať aj verejnosť.

V. Pčolinský zdôraznil, že nie je blízky človek premiéra Igora Matoviča ani stranícky nominant. Odmieta rodinkárstvo s politikmi, hoci jeho brat je poslanec Peter Pčolinský a jeho manželka zas poslankyňa Adriana Pčolinská (obaja Sme rodina).

Ocenil, že ho doteraz žiadny politik nežiadal o dosadzovanie vlastných ľudí do tajnej služby. Za aktuálnu prioritu SIS považuje boj s pandémiou nového koronavírusu. Sledovať bude SIS prípadné bezpečnostné riziká, dezinformácie či ohrozenie zdravotníctva kybernetickými útokmi.

Boj proti korupcii

Z dlhodobého hľadiska sa chce zamerať na boj proti korupcii na najvyšších miestach v politike, extrémizmu a organizovanému zločinu. Dôraz kladie aj na kontrolu výkonu vnútornej bezpečnosti SIS, personálne zmeny zatiaľ neplánuje.

Za dôležitý považuje aj dôsledný výkon bezpečnostných previerok, a to aj v oblasti justície. Čo presne sa od SIS v tomto očakáva, bude podľa neho jasné z programového vyhlásenia vlády. Doterajšie fungovanie spravodajskej služby a pôsobnosť svojich predchodcov hodnotil pozitívne, s výnimkou 90. rokov.

Skonštatoval, že A. Šafárik sa výrazne zaslúžil napríklad o modernizáciu niektorých súčastí SIS a udržal pozitívne renomé SIS. To, ako tajná služba pristupovala k informáciám pri rôznych kauzách, zatiaľ zhodnotiť nevie.

Nemá konkrétne informácie, čo sa zo strany SIS dostávalo k orgánom činným v trestnom konaní. SIS bude podľa jeho slov do budúcna pristupovať k informovanosti verejnosti v zmysle zákona. Na zverejňovanie informácií chce využiť napríklad virtuálny priestor, sociálne siete aj cestu oficiálnych vyjadrení.