Na tom, že vďaka jeho dosahu na politikov ho za harvardy nijak nerušia slovenské súdy i policajti, sa nič nezmenilo. No dobieha ho aktivita nebojácnejších ľudí spoza rieky Moravy.

Český likvidátor vybrakovaného Harvarského průmyslového holdingu, do ktorého sa pretransformovali harvardské fondy, sa domnieva, že desiatky miliónov eur z nich neoprávnene pretiekli aj do Širokého kľúčovej firmy Druhá strategická. A chce majetok exekvovať späť.

Na bratislavskom okresnom súde sa J. Široký zatiaľ exekúciám ubránil, no teraz sa posúvajú na súd krajský. A nielen to. Likvidátor sa chce sťažovať aj na to, že na Slovensku celá kauza harvardských fondov zatiaľ nemá žiadnu trestnoprávnu dohru. Chce o tom hovoriť aj s novou hlavou štátu Andrejom Kiskom.

Dianie okolo Juraja Širokého z posledných rokov navyše poukazuje aj na to, že v konečnom dôsledku mu viac starostí ako radostí prinášajú aj jeho početné, od politikov vylobované biznisy. Hlboké straty i odklady splátok odvodov viacerých jeho firiem zavesených na vládne zákazky dokazujú, že na štáte sa dlhodobo úspešný biznis budovať nedá. Osobitne v krízových časoch sú totiž nútení šetriť aj tí najrozšafnejší politici a tak ich sponzori a spriaznenci z radov biznismenov získavajú menej zákaziek. Navyše, už im ich nemôžu prihrávať ani také ziskové ako v lepších časoch.

Téme Širokého impéria sa venuje nový TREND 15/2014

Na stánkoch od štvrtka a na stiahnutie v digitálnych kioskoch (aplikácia TREND)

Súvisiace články (pre predplatiteľov):

V posledných rokoch J. Široký prerába hlavne na výstavbe štátnych diaľnic či na výrobe rúr pod cesty i kanalizácie. Naopak, tomu, s čím sa biznismen nevedel a nevie pichnúť do nôt plánovačov štátnej investičnej výstavby a čo sa už dávnejšie muselo chtiac-nechtiac prispôsobovať tvrdšiemu privátnemu sektoru, sa darí lepšie. Jeho ziskový smolenický výrobca farieb Chemolak má hlavný kmeň svojich zákazníkov v privátnom sektore. Drobní domáci hobby kutili sú pre vplyvného oligarchu nakoniec istejším biznisom ako mega zákazky na štátnych diaľniciach.

Ak má niekto na štátne zákazky zavesenú až príliš veľkú časť svojho biznisu, nevzbudzuje to len podozrenia z klientelizmu, ale svedčí to aj o slabšej podnikateľskej prezieravosti.

Vo svetle všetkého, čo sa deje okolo J. Širokého, už nie sú prekvapením ani meškajúce mzdy hokejistov jeho bratislavského Slovana. Mecenáši Širokého rangu vlastné športové kluby považujú za svoje najjagavejšie výkladné skrine. No keď za hroziace exekúcie za machinácie z minulosti a kopiace sa straty iných sesterských biznisov nie je odkiaľ naplniť rýchlu injekciu pre Slovan, ten musí čakať len na platby sponzorov úplne mimo biznisu J. Širokého.

Čítajte nový TREND 15/2014

Širokého kostlivci vyliezajú

TREND 15/2014