Vážení čitatelia,

téma nového čísla sa môže niekomu zdať vzdialená a vizionárska. Opak je pravdou. Vplyv robotov na trh našej práce je už dnes zásadný. Robotizácia, komputerizácia či automatizácia pripravuje denne tisícky ďalších ľudí o prácu. Bojovať s trendom nemá zmysel. Oveľa dôležitejšie je vedieť, ako robotizáciu využiť a v ktorých oblastiach človeka roboty nemôžu nikdy nahradiť. Dobrá správa pre našich čitateľov je, že odpoveďou na otázku Akú prácu nám roboty nevezmú sú v prvom rade manažment, obchod, finančníctvo, kreatívne profesie, veda, vzdelávanie či médiá.

O Širokého čachroch a prečo by ste do lietadla štátnych letiek nenastúpili
V aktuálnom vydaní nemôžeme obísť tému reštrukturalizácie Váhostavu a to, čo náš kolega Ján Kováč zistil, sme dali aj na titulku. Upozorňujeme na Širokého čachre s Váhostavom. Akcionárska štruktúra, ktorú zverejnila Transparency International, už totiž neplatí. Akcionárske pozadie sa neustále vyvíja, do hry vstupovali nové firmy a nové mená z Cypru, Kostariky, Španielska a Nového Zélandu. Prinášame verejnosti preto novú schému akcionárskej štruktúry. Juraj Široký vystupuje ako majiteľ tejto firmy, nik ale nevie, aký podiel v nej kontroluje a s kým v nej je.

„Je to moja druhá vlasť. Vlastne prvá. Skrátka vlasť.“ Kto pozná Reginu Ovesny-Straka, pri týchto slovách sa pousmeje. Rakúska manažérka, ktorá bola prvá v rade, keď Boh rozdával šarm, sa po desaťročiach strávených v bankovníctve a posledných rokoch v Rakúsku vrátila na Slovensko - do poisťovne. Na neľahkú pozíciu po Jurajovi Lelkesovi. Nový sektor považuje za výzvu a trápi ju, že finančníci majú v posledných rokoch zlé renomé, horšie sú na tom podľa nej už len politici. Určite tomu pomôže. Prečítajte si rozhovor V produktoch pre bežných klientov platí „keep it simple“.

V rámci Európskej únie je Slovensko jedinečné aj tým, že má dve štátne letky. Jednu zastrešuje ministerstvo obrany a druhú rezort vnútra. Letky máme dve, funkčné lietadlá v nich tri a odviezť by ste sa nechceli ani na jednom. Ide totiž o zastarané ruské stroje. Navyše, takýto systém je vysoko neefektívny. Slovensko nemá na dve štátne letky, hovoria viacerí odborníci a navrhujú zlúčiť obe letky pod rezort obrany.

Vietnam sa stáva novým rajom pre biznis. Do tejto krajiny s 90 miliónmi obyvateľov investujú najmä Japonci či Kórejčania. Ale už aj Slováci. Štefan Zmajkovič sa bude prostredníctvom svoje firmy BTG Holding podieľať na výstavbe novej uhoľnej elektrárne. Okrem toho vybudoval na severe krajiny vlastný priemyselný park, v ktorom chce okrem iného postaviť elektráreň na biomasu, veľký pivovar i závod na minerálky a vody. Ako poradca mal pôvodne vo Vietname pôsobiť majiteľ Púchovského mäsového priemyslu, napokon sa z neho stane majoritný investor fabriky na mäsové výrobky pri Hočiminovom Meste. Viac v článku Slovenské túžby po zasýtení Vietnamu.

V automobilke PSA sa v súčasnosti vyjednáva o platoch, ktoré boli zmrazené pred dvoma rokmi. Odborári v prípade nesplnenia podmienok hrozia ostrým štrajkom. Vedenie podniku na zvýšenie miezd nevidí dôvod. Argumentuje vlaňajším poklesom spotrebiteľských cien, stratovosťou materského koncernu i nízkou vyťaženosťou trnavskej fabriky. Ak sa obe strany nedohodnú, zamestnancom hrozí zníženie benefitov i zrušenie tretej zmeny. Na štrajk v Trnave doplatia všetci, tvrdí autor článku Lukáš Kvašňák.

Všetci robia všetko a len máloktorí poriadne. Reforma nemocničného sektora je preto nevyhnutné. Rezort ide preriediť nemocnice. Z ôsmich v Trenčianskom kraji , kde sa bude realizovať pilotná časť projektu, by mala ostať len polovica. Proces ale nebude vôbec jednoduchý, zdravotníctvu napríklad na kvalifikované rozhodovanie chýbajú kvalitné dáta.

Na záver malá dobrá správa. Ministerstvo financií tradične predstavilo nový balík daňových noviel. Po zásahoch v posledných rokoch, ktoré biznis stáli veľa peňazí, ide tentoraz o niekoľko užitočných zmien. Napríklad v oblasti odloženej platby DPH pre malé firmy, čo súvisí s firmami ako Váhostav-SK. Dôležité zmeny by mali však podporiť aj občanov, ktorí investujú do cenných papierov a podnikateľov, ktorí dostávajú dividendy – po novom by mohli ušetriť nielen na daniach ale aj na zdravotných odvodoch. Zatiaľ je to však len tak trochu nesystémový návrh ministerstva, ktorý má za úlohu Nedráždiť, skôr potešiť. Drobnosťami. Ešte by sa dal vylepšiť, aby viac podporil investovanie na neduživom slovenskom kapitálovom trhu.

Tento týždeň máme prílohu TREND Focus Automotive a TREND+ o privátnom bankovníctve.

Sme radi, že nás čítate a bude nám cťou, keď TREND odporučíte alebo predplatíte aj vašim kolegom alebo známym. Predplatitelia TRENDU sú v našich očiach členmi privilegovaného klubu, výrazne šetria peniaze (namiesto 2,20 platia len 1,44 eur za číslo), majú k dispozícii úplný archív na webe a printové vydanie na stiahnutie už od stredy popoludnia - deň pred oficiálnym vydaním. Takisto majú TREND vždy so sebou v tablete alebo mobile prostredníctvom našich aplikácií pre iOS a Android.

Ďakujeme. Vaše podnety, tipy ale aj konštruktívnu kritiku pozorne čítam na [email protected].

O Širokého čachroch a prečo by ste do lietadla štátnych letiek nenastúpili

S úctou

Oliver Brunovský

O Širokého čachroch a prečo by ste do lietadla štátnych letiek nenastúpili
Zdroj: peterzentko

TREND 16/2015