Singapurský regulačný orgán nariadil remitenčným spoločnostiam v mestskom štáte, aby zastavili používanie iných než bankových kanálov a kartových operácií pri prevode peňazí do Číny v dôsledku obavy zo zmrazenia finančných prostriedkov. Trojmesačný zákaz začína platiť od 1. januára, informuje Bloomberg.
Tento krok nasleduje po správach, že orgány činné v trestnom konaní zmrazili prevody do Číny cez Singapur. Dôvod bol nejasný. Čína obmedzila tok kapitálu a množstvo cudzej meny, ktorú môžu jednotlivci prijať alebo poukázať do výšky 50-tisíc dolárov. Ľudia, ktorí limit prekročia, sa často uchyľujú k remitenčným agentúram, ktoré niekedy používajú nezákonné prostriedky, aby sa vyhli kontrolám. Exodus peňazí z druhej najväčšej svetovej ekonomiky vyvrcholil v auguste a odvtedy sa zmiernil. Novembrová čiastka je zhruba v súlade s priemerným mesačným odlevom v prvom štvrťroku.
Singapurská polícia dostala viac ako 670 hlásení o zmrazení remitencií. Približne 430 správ sa týkalo spoločnosti Samlit Moneychanger. Napriek varovaniam niektorí ľudia stále používali Samlit na prevod peňazí do Číny. Medzi nimi aj Čao Ťien-pin, robotník v Singapure z provincie Ťiang-su, ktorý poslal peniaze svojej rodine aj po oznámení zákazu.
Dlhoročný zákazník Samlit je v Singapure približne 20 rokov. „Používam to zo zvyku. Banky sú problematické,“ povedal Čao a dodal, že sa príliš neobáva zmrazenia finančných prostriedkov. „Nemám obavy, pretože sa mi to ešte nikdy nestalo. Neposielam veľké sumy.“
Podľa správy Svetovej banky, ktorú tento týždeň zverejnila, je Čína treťou najväčšou krajinou prijímajúcou remitencie na svete, v roku 2023 vyšli na 50 miliárd dolárov.
Počet lekární v Nemecku klesol na najnižšiu úroveň takmer za päťdesiat rokov
Kvalifikovaní ľudia sa sťahujú do komerčnej sféry alebo nemocničných lekární