Cudzinci budú môcť nakupovať pôdu na Slovensku zrejme od mája budúceho roka, nie ako pôvodne informoval rezort pôdohospodárstva od januára 2011. Doterajší zákaz takýchto nákupov sa podľa slov ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona (Most-Híd) zatiaľ nepredlžuje. Obmedzenie však od mája 2011 "padá".
,,Definitívne rozhodnutie v tejto otázke však ešte nepadlo. Treba si však uvedomiť, že už dnes devízoví cudzinci môžu zakladať na Slovensku právnicke osoby a tak nakupovať pôdu. V podstate neexistujú žiadne obmedzenia. Tým, že pôdu budú môcť získať aj cudzinci - fyzické osoby, sa prakticky nič nezmení," uviedol Simon. Podľa neho sa trh nerozkolíše, pretože tí čo chceli, pôdu už kúpili.
Preto sa rezort pôdohospodárstva prikláňa k názoru, aby Slovensko nepredlžovalo zákaz nákupu slovenskej pôdy pre zahraničných občanov.
,,Súčasne pripravujeme analýzu, ako je zabezpečený systém predaja nákupu poľnohospodárskej a lesnej pôdy na území starých členských štátov EÚ,“ priblížil Simon. V mnohých prípadoch majú staré členské krajiny zakotvené, že záujemca o predaj pôdy musí skutočnosť, že chce predať pôdu, ohlásiť napríklad obci, agrárnej samospráve alebo na niektorom orgáne štátnej správy. Prednosť pri kúpe má v prvom rade domáci subjekt. Je obvyklé, že ak na nákup pozemkov záujemca súhlas nedostane, tak pôdu nesmie kúpiť.
,,Systémy, ktoré sú v starých členských krajinách, v súčasnosti vyhodnocujeme. Hľadáme priestor, ktorá kombinácia by bola vhodná pre Slovensko," povedal Simon.
Napríklad aj v Nemecku, vo Francúzsku nemôžu podnikatelia pôdu nakupovať voľne, pretože obchodovanie s pozemkami je podľa Simona naviazané na rôzne prekážky. Napríklad nielen firma, ale aj jej majitelia (konatelia) musia mať na danom území trvalý pobyt a musia na pôde podnikať.
Foto na titulke - Flickr.com