Správa zo severských krajín prišla po tom, čo informácie o sexuálnych útokoch, krádežiach a násilí na účastníkoch silvestrovských osláv v Kolíne nad Rýnom, Hamburgu a ďalších mestách vyvolali vlnu nevôle v Nemecku. Medzi 29 cudzincami, ktorých kolínska polícia pri incidente kontrolovala, bolo 18 žiadateľov o azyl.

K sexuálnym útokom na ženy na Silvestra došlo podľa helsinského policajného riaditeľa Ilkka Koskimäkiho vo fínskej metropole neďaleko hlavnej stanice, kde sa vraj zhromaždilo okolo tisíc žiadateľov o azyl. Troch podozrivých z tejto skupiny polícia zadržala, vzápätí ich ale opäť prepustila.

„Oslavovali tam Silvestra,“ uviedol I. Koskimaki. „Väčšina z nich sa správala usporiadane,“ dodal. Na 15 mužov, ktorí rušili verejný poriadok, polícia vraj dohliadala. Na možné prečiny počas novoročných osláv dostali fínski policajti upozornenie vopred, okrem iného od úradu pre migráciu. „V meste bolo viac policajtov, ako kedykoľvek predtým,“ dodal policajný riaditeľ.

Šesť mužov fínski policajti vzali do väzby už pred začiatkom osláv, lebo vraj mali podozrenie, že by mohli plánovať napadnutia. Na Nový rok ich ale opäť prepustili. Týmto a podobnými krokmi vraj fínska polícia dokázala zabrániť situácii, ktorá sa odohrala v Kolíne nad Rýnom. „Žiadne spojenie s tamojšími udalosťami nie je, ale ten fenomén je veľmi podobný,“ dodal I. Koskimaki.

Podobné prípady hlási Švédsko, Rakúsko a Švajčiarsko

O sexuálnych útokoch na ženy na Silvestra v piatok informovala tiež švédska polícia. Došlo k nim vraj v 35-tisícovom meste Kalmar na juhu krajiny. Skupina mužov tu údajne na námestí obkľúčila postupne najmenej 15 žien a obťažovala ich.

Dvoch mužov, obaja sú žiadateľmi o azyl, už vraj polícia prostredníctvom tlmočníka informovala, že sú podozriví zo sexuálneho násilia. Ďalších sa policajti snažia vypátrať. „Vieme, čo sa stalo v Nemecku, ale sústredíme sa na vyšetrovanie toho, čo sa stalo v Kalmare,“ odpovedal policajný hovorca Johan Bruun na otázku, či útoky v oboch krajinách niečo spája.

Ojedinelé prípady sexuálneho násilia na ženách počas novoročných osláv v uplynulých dňoch hlásilo aj Rakúsko. K niekoľkým prípadom obťažovania zo strany cudzincov došlo vraj v Salzburgu či vo Viedni.

Podľa ministerky vnútra Johanny Miklová-Leitnerová ale na rozdiel od Nemecka nemôže byť v Rakúsku reč o „vlne“ sexuálnych násilných činov. Či sa na niektorom z nich podieľali žiadatelia o azyl, ministerka neuviedla.

Asi dve desiatky útokov pri novoročných oslavách zaznamenala polícia tiež vo švajčiarskom Zürichu. Po odpálení ohňostroja vraj ženy niekto okradol a niekoľko z nich zároveň sexuálne obťažoval.

V nadväznosti na informácie o silvestrovských udalostiach v Kolíne nad Rýnom sa Belgicko v piatok rozhodla zaviesť pre žiadateľov o azyl kurzy správania sa k ženám. Štátny sekretár pre azyl a migráciu Theo Francken tým chce vraj zabrániť podobnému scenáru v Belgicku. Začať by mali už budúci týždeň vo všetkých zariadeniach pre utečencov.

Nemecko zjednoduší deportácie trestaných migrantov

Nemecké vládne strany chcú po silvestrovských sexuálnych útokoch v niekoľkých mestách zjednodušiť deportácie žiadateľov o azyl, ktorí sa dopustili trestného činu. V Kolíne nad Rýnom, v Hamburgu a v Mníchove napadli pri oslavách príchodu nového roka mladí muži takmer 200 žien.

Hovorca ministerstva vnútra v piatok na tlačovej konferencii uviedol, že medzi 29 cudzincami, ktorých kolínsky policajti pri incidente kontrolovali, bolo 18 žiadateľov o azyl.

Vedenie Kresťanskodemokratickej únie (CDU) kancelárky Angely Merkelovej vypracovalo materiál, podľa ktorého by ľudia právoplatne odsúdení k akémukoľvek trestu väzenia automaticky prišli o právo na azyl.

V súčasnosti môže Nemecko vypovedať žiadateľa o azyl, ktorý bol právoplatne odsúdený najmenej k jednoročnému trestu nepodmienečne, alebo utečencov, ktorí sa podieľali na terorizme či na nábožensky motivovanom násilí. Mechanizmus však nie je automatický, súdy vždy musia posúdiť spoločenskú závažnosť správania utečencov.

Nemecká vláda sprísňuje rétoriku

Pre vypovedanie odsúdených žiadateľov o azyl sa v piatok v denníku Bild vyslovil aj vicekancelár Sigmar Gabriel zo sociálnej demokracie (SPD). „Prečo by mali nemeckí daňoví poplatníci platiť za pobyt zahraničných zločincov vo väzniciach?“ spýtal sa S. Gabriel. Podľa neho by navyše hrozba odpykania si trestu vo vlasti odstrašila utečencov od kriminality skôr než nemecké väznice.

Ak by sa krajiny, odkiaľ odsúdení vysídlenci pochádzajú, zdráhali prijať utečencov späť, malo by podľa S. Gabriela Nemecko znížiť objem rozvojovej pomoci, ktorý týmto štátom vypláca. „Kto chráni odsúdených žiadateľov o azyl, nemá nárok na peniaze z nemeckých daní,“ povedal vicekancelár.

Rozhlasová stanica WDR s odvolaním sa na policajné zdroje uviedla, že kolínska polícia počas silvestrovskej noci kontrolovala celkom 70 ľudí. Ministerstvo vnútra oznámilo, že medzi kontrolovanými bolo 29 cudzincov, ktorí pochádzali z Alžírska, Maroka, Sýrie, Iránu, Iraku a Spojených štátov. Väčšinu kontrolovaných cudzincov podľa ministerstva tvorili žiadatelia o azyl.

Kolínska polícia v noci na piatok zadržala dvoch mužov, ktorí mali na mobilných telefónoch natočené zábery zo silvestrovskej noci s útokmi na ženy. Objavila u nich tiež papier s arabsko-nemeckým prekladom fráz vyzývajúcich k sexu.

Polícii sa zatiaľ prihlásilo cez 120 žien, ktoré boli terčom útoku v okolí stanice a katedrály v centre Kolína nad Rýnom. Ďalších viac ako 50 trestných oznámení má polícia v Hamburgu, desiatka žien sa stala obeťou podobného útoku v Stuttgarte. Incidenty vo všetkých mestách boli podobné – veľké skupiny mladých mužov počas osláv príchodu nového roka obkľučovali ženy, obchytkávali ich a okrádali. Dve ženy ohlásili, že boli znásilnené.