Sneženie už prekvapilo na severnej diaľnici D1. Z okolia Štrby sú hlásené zasnežené a neupravené cesty. Podľa vašich informácii sa na cestách šmýka. Sneženie vo Vysokých Tatrách je naozaj intenzívne a na Štrbskom plese leží už 11 centimetrov snehu. Sneží aj na Donovaloch, kde sa už začínajú šmýkať kamióny.
V podvečerných hodinách na severe stredného a východného Slovenska sa ojedinele môžu tvoriť aj snehové jazyky v dôsledku silného vetra a poklesu hranice sneženia až na cca 500 m nad morom. Snehové jazyky môžu komplikovať situáciu na cestách v severných okresoch stredného a východného Slovenska ešte aj v pondelok zrána.
Aktualizované o 16:15 - Viaceré vlakové spoje majú z dôvodu poveternostných podmienok meškanie, informuje o tom Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK).
Odrieknutý je napríklad IC 513 vlak v úseku Bratislava Hlavná stanica - Trnava. Stominútové meškanie nabral IC vlak 514 z Košíc do Bratislavy pre poruchu trolejového vedenia.
Vlaková doprava je pre nepriaznivé počasie prerušená v úseku Krásno nad Kysucou - Čadca a Vyšné Hágy – Štrbské Pleso. Vietor strhol i trakčné vedenie na trati medzi Prahou a Budapešťou, stoja teda aj medzinárodné vlaky. Meškania majú i vlaky smerujúce na Slovensko z Českej republiky, napríklad vlak Ex 127 z Prahy do Žiliny mešká na území ČR 136 minút.
Výpadok elektriny
Na území stredného Slovenska začalo v nedeľu od 06:00 hodiny dochádzať k viacerým väčším výpadkom elektriny. Spôsobuje ich búrková činnosť a silný nárazový vietor. Dokopy výpadky elektriny pocítilo postupne približne 90-tisíc odberných miest, najvážnejšia situácia je aktuálne v okolí Žiliny, Martina a Banskej Bystrice, informoval hovorca Stredoslovenskej energetiky - Distribúcie (SSE-D) Miroslav Gejdoš.
„Situácia dosiahla krátko po poludní charakter kalamity. Pracovníci Stredoslovenskej energetiky – Distribúcie sú v teréne a snažia sa odstrániť momentálne asi 30 porúch na linkách vedenia vysokého napätia,“ povedal M. Gejdoš.
Zamestnanci SSE-D sa podľa neho budú snažiť odstrániť poruchy čo najskôr, ale práce im komplikuje neprestávajúci vietor a silný dážď. „Všetkých dotknutých obyvateľov by sme chceli požiadať o trpezlivosť. Robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme situáciu vyriešili čo najskôr,“ skonštatoval.
Najvážnejšie fúka na západe Slovenska
Najvážnejšia situácia v osídlených oblastiach sa očakáva na juhozápade Slovenska. V okresoch Bratislava, Malacky, Pezinok, Senec a Dunajská Streda by mala rýchlosť vetra dosiahnuť 105 až 115 kilometrov za hodinu. Podľa Beaufaurtovej stupnice ide v takomto prípade o víchricu. Výstraha 3. stupňa SHMÚ platí pre uvedené okresy v nedeľu od deviatej ráno do 16.-tej hodiny popoludní.
Počasie v nedeľu so silným vetrom Zdroj: SMHÚ
Najvyššiu rýchlosť, miestami v nárazoch 160 až 180 kilometrov za hodinu, by mal podľa meteorológov vietor dosiahnuť na horách v okresoch Liptovský Mikuláš, Poprad, Brezno a Tvrdošín. Aj v tomto prípade vydal SHMÚ najvyššiu možnú výstrahu, s platnosťou od 09:00 do 18:00. „Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti extrémne vysoká, pravdepodobnosť výskytu mimoriadnych škôd a ohrozenia ľudských životov je veľmi vysoká,“ varujú meteorológovia.
Silný vietor zafúka aj v ďalších krajoch Slovenska. Pre územie Trenčianskeho, Žilinského, Trnavského, Nitrianskeho kraja a okresy Košice – okolie a Rožňava platí výstraha 2. stupňa od 09:00 do 18:00 hodiny. Vietor by tam mal dosiahnuť rýchlosť 85 až 105 km/h.
Pre zvyšok krajiny, kde SHMÚ očakáva vietor s rýchlosťou 65 až 80 km/h, platí výstraha 1. stupňa od nedele 8.00 do pondelka polnoci. Ako SHMÚ informuje na sociálnej sieti, silný vietor v nedeľu nezasiahne len naše územie, ale aj okolité krajiny. Nárazy vetra viac ako 100 km/h očakávajú meteorológovia v Česku, Nemecku, Rakúsku, Poľsku či v Maďarsku.
Počasie začína komplikovať aj situáciu v mestskej hromadnej doprave (MHD) v hlavnom meste. V dôsledku silného vetra a spadnutého stromu na komunikáciu momentálne nepremáva autobusová linka. 43, spájajúca Patrónku s miestami v bratislavskom lesoparku.
„Na trase tejto linky spadol v krátkom čase už druhý strom,“ povedala hovorkyňa Dopravného podniku Bratislava (DPB) Adriana Volfová. Pripomenula, že v súvislosti s výstrahou pred silným nárazovým vetrom DPB posilnil hliadky dopravného i energo dispečingu.
Desiatky výjazdov
Nepriaznivá poveternostná situácia si v nedeľu od ôsmej hodiny rána vyžiadala takmer 60 výjazdov hasičov na celom Slovensku, potvrdila informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ).
„Pri najvyššom počte technických udalostí zasahujú príslušníci v Trenčianskom kraji, kde doposiaľ uskutočnili už 19 výjazdov. V Trnavskom kraji boli hasiči vyslaní k 18 prípadom, v Bratislavskom kraji k 10 technickým udalostiam. Hasiči v Košickom kraji zasahovali pri štyroch udalostiach, pri jednom výjazde pomáhali príslušníci v Banskobystrickom a Nitrianskom kraji,“ spresnila.
Hasiči podľa nej zasahujú najčastejšie pri spadnutých stromoch, ktoré v mnohých prípadoch blokujú cestné komunikácie a drôty elektrického vedenia. Problémy robia aj uvoľnené billboardy a plechové strechy. Pri výjazdoch súvisiacich s poveternostnou situáciou zasahuje celkom 120 profesionálnych hasičov so 40 kusmi hasičskej techniky, v Trenčianskom kraji pomáha aj 25 dobrovoľných hasičov.