Z obavy pred ďalšími otrasmi bola preventívne obmedzená premávka rýchlovlakov. Podľa verejnoprávnej televízie NHK si zemetrasenie vyžiadalo aj 780 zranených, z toho 22 vážne. Úrady sa obávajú, že bilancia obetí ešte porastie. Vyše 33-tisíc ľudí muselo opustiť svoje domovy.

Televízna stanica NHK priniesla zábery z miesta zemetrasenia pomocou zabudovaných kamier v teréne, ktoré sa za podobných okolností spúšťajú automaticky. Podľa Reuters bolo napríklad vidieť, ako v jednej veľkopredajne v meste Kumamoto padajú melóny z regálov na zem.

„Papiere, knihy, kvetinové vázy a všetko ostatné popadalo na zem,“ povedal NHK jeden z miestnych úradníkov. „Otrasy boli tak silné, že som nemohol ani štát," popísal agentúre AP zástupca polície v Kumamoto. U niektorých budov sa zrútili steny či stropy, rozbili sa okná.

Podľa NHK boli otrasy rovnako silné ako tie z 11. marca 2011, kedy dosiahli deväť stupňov. Následná prívalová vlna cunami si vtedy vyžiadala takmer 19-tisíc obetí a nezvestných, až 410-tisíc ľudí muselo byť evakuovaných. Vážne poškodená bola jadrová elektráreň vo Fukušime, z ktorej unikla radiácia.

Podľa úradov aktuálne zemetrasenie nebolo tak mohutné ako pred piatimi rokmi, avšak otrasy veľmi silné, pretože ich epicentrum nebolo v mori ako vtedy, ale uprostred ostrova Kjúšú a s ohniskom v hĺbke len asi desať kilometrov.

Kumamoto je hlavné mesto rovnomennej prefektúry na ostrove Kjúšú. V meste žije asi 700-tisíc ľudí. Najbližšie epicentri otrasov bolo podľa NHK mesto Masik, ktoré má okolo 34-tisíc obyvateľov. Podľa televíznych záberov tu hasiči museli zasiahnuť aj proti požiaru, ktorý zachvátil jednu budovu. Na iných miestach bolo hlásených ďalších šesť požiarov.