Druhá najväčšia francúzska automobilka Renault sa zmieta v špionážnej afére. Z podniku unikli citlivé informácie o projekte elektromobilov, ktorý má byť pre podnik vlajkovou loďou budúcnosti. Biznis Renaultu sa však v minulom roku podarilo znovu naštartovať na predkrízovú úroveň, automobilka vlani dokonca predala rekordných 2,63 milióna osobných a ľahkých úžitkových automobilov, čo je medziročne o 14 percent viac.

Vyšetrovanie zaviedlo komisiu spoločnosti k trojici vysoko postavených manažérov. Vedenie firmy ich už suspendovalo pre “odhalenie skutočností, ktoré vážne narušujú strategické záujmy automobilky”.

Francúzsky minister priemyslu Eric Besson označil celú situáciu za veľmi vážnu a zmienil sa o ohrození záujmov francúzskeho priemyslu. Francúzska vláda má v Renaulte 15-percentný akcionársky podiel. Mená odvolaných manažérov automobilka nezverejnila. Médiá špekulujú, že jedným z nich môže byť člen predstavenstva Michel Balthazard, ktorý pre Renault pracoval 30 rokov. Zatiaľ sa nezistilo, komu trojica informácie predávala.

Renault so svojím japonským partnerom Nissan investovali do vývoja elektromobilov a batérií štyri miliardy eur. Vedenie Renaultu plánuje najneskôr v budúcom roku uviesť na trh štyri modely poháňané elektrinou: Kangoo, Fluence, Zoé a Twizy. Elektromobily a batérie do nich sú v súčasnosti chúlostivými informáciami, ktoré si automobilky strážia. Trh s elektromobilmi sa považuje za dôležitý prvok v konkurenčnom boji svetových automobiliek. Ten sa na európskom trhu v dôsledku klesajúcich predajov ešte viac zostruje.

Renault si vlani pomohol úspechmi mimo západnej Európy. Rekordným číslam automobilky pomohli silné predaje na rozvíjajúcich sa trhoch v Európe, v Ázii a Južnej Amerike. Na mimoeurópskych trhoch Renaultu vzrástli predaje o viac ako štvrtinu. Silný rast predaja mal Renault v Brazílii, Rusku, Indii a Číne. Tradičné západoeurópske trhy, ktoré generujú francúzskej automobilke dlhodobo viac ako tri pätiny ročných tržieb, mierne poklesli. S dvojpercentným poklesom automobilov počíta vedenie Renaultu na starom kontinente aj v roku 2011. Celosvetovo odhaduje vedenie Renaultu rast predaja vozidiel o štyri percentá.

Za posledných dvanásť mesiacov akcie Renaultu zosilneli o pätinu. V tomto roku na parížskej burze zosilneli už o deväť percent na 47,3 eura. Spolu s akciami konkurenta PSA patria medzi najvýkonnejšie tituly v indexe CAC 40 od začiatku roka.