Siedma miliarda

V roku 2012 presiahne počet obyvateľov Zeme číslo sedem miliárd. Bude nás takmer o štyri miliardy viac ako pred päťdesiatimi rokmi. A s oveľa väčšími nárokmi na životný štandard. Populácia rastie dynamicky od čias priemyselnej revolúcie – spolu s poklesom úmrtnosti a čoraz vyššou dĺžkou života.

Päťmiliardový míľnik dosiahol počet obyvateľov planéty v roku 1987, šesť miliárd pred 12 rokmi. Ďalšej miliarde by to malo po prvýkrát v histórii trvať dlhšie ako siedmej – trinásť rokov. Osem miliárd ľudstvo prekročí v roku 2025, hovorí stredný variant projekcie OSN.

78 miliónov ročne

Exponenciálny demografický rast sa zastavil už v minulom storočí. Percentuálne maximum ročného prírastku dosiahol v 60. rokoch na skoro dvoch percentách. Do súčasnosti sa znížil na 1,1 percenta a ďalej klesá. Stále to však znamená, že rok čo rok pribudne na Zemi v absolútnom vyjadrení 78 miliónov ľudí.

Aj toto číslo od konca 80. rokov skôr klesá. Svet za to vďačí znižujúcej sa pôrodnosti – a to hlavne v rozvíjajúcich sa krajinách. Rodiny s päť a viac deťmi sú typické už len pre krajiny subsaharskej Afriky a niektoré moslimské štáty. V Ázii a Latinskej Amerike sa priemerný počet detí na ženu znížil na dve, respektíve 2,3, upozorňuje The Economist. To sú hodnoty podobné Austrálii, Severnej Amerike a Európe.

Čína politikou jedného dieťaťa skresala rast populácie pod úroveň USA. Veľa na zníženej fertilite dosiahla aj osveta a vzdelávanie žien v rozvojových krajinách. V štátoch bývalého Sovietskeho zväzu, ako aj v strednej a východnej Európe možno dokonca nájsť krajiny so znižujúcim sa počtom obyvateľov. Ak bude tento trend pokračovať, ročný prírastok svetovej populácie by sa mal do roku 2025 znížiť na 67 miliónov.

Koniec demografickej dividendy

Siedma miliarda
Zdroj: © Images.com/Corbis

Pokles priemernej pôrodnosti vo svete z piatich detí na ženu v 50. a 60. rokoch na menej ako 2,5 dieťaťa priniesol mnohým krajinám takzvanú demografickú dividendu. Podiel obyvateľstva v produktívnom veku sa zvyšoval.

No v mnohých krajinách (aj na Slovensku) dochádza v 21. storočí k obratu trendu. Silné povojnové ročníky začínajú odchádzať do dôchodku. Spolu s predlžujúcou sa priemernou očakávanou dĺžkou života pri narodení to znamená, že hlavným svetovým trendom v roku 2012 bude starnutie. A s tým sa spája čoraz väčší tlak na verejné financie. Štáty totiž hradia dôchodcom značnú časť penzií i zdravotných výdavkov.

Predvojom v starnutí populácie sú Japonsko a Taliansko, kde obyvateľstvo nad 65 rokov tvorí viac ako pätinu. Ani jednej z týchto krajín ekonomika v ostatných rokoch veľmi nerastie. V tomto smere sú na tom lepšie Nemecko a Švédsko, ktorým sa napriek starnutiu darí udržiavať vysokú mieru zamestnanosti.

Uživíme sa?

Neustále rastúca svetová populácia spolu s hospodárskym rastom prinášajú čoraz vyšší dopyt po potravinách, surovinách i energiách. Doteraz platilo, že zvyšovanie efektivity produkcie pomáhalo ceny potravín udržiavať na únosnej úrovni. Odborníci sa však pýtajú, či poľnohospodárstvo dokáže udržať minulé prírastky produktivity tak, aby nasýtilo aj osem, deväť či desať miliárd obyvateľov.

Štúdia Svetovej banky hovorí, že produkcia potravín sa v najbližších 40 rokoch bude musieť zvýšiť o 70 percent, aby udržala krok so svetovou populáciou. Viaceré ukazovatele zároveň naznačujú, že to môže byť problém. Viac ornej pôdy ako dnes sa už nedá získať. Problémy s nedostatkom vody na zavlažovanie, s nadužívaním hnojív a globálnym otepľovaním môžu byť predzvesťou dlhodobo rastúcich cien potravín vo svete.

Článok vyšiel v ročenke Slovensko a svet 2012, ktorá bola súčasťou TRENDU č. 48.

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.

Ilustrácia - Profimedia.cz

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP