Sídlom novej Agentúry EÚ na boj proti praniu špinavých peňazí (AMLA) bude Frankfurt nad Mohanom. Informovalo o tom na sociálnej sieti X belgické predsedníctvo v Rade EÚ. Finančnú metropolu Nemecka vo štvrtok vybrali v spoločnom hlasovaní europoslanci a zástupcovia členských štátov. O sídlo sa uchádzali aj Paríž, Rím, Brusel, Dublin, Riga, Vilnius či Viedeň. „Úrad bude hrať kľúčovú úlohu v boji proti nezákonným finančným aktivitám v Európskej únii. S viac ako 400 zamestnancami začne svoju činnosť v polovici roka 2025," uviedlo belgické predsedníctvo.
Vznik novej agentúry EÚ súvisí s novými prísnejšími pravidlami v boji proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu, na ktorých sa krajiny Európskej únie a europoslanci zhodli v polovici februára. Zodpovednosť za monitorovanie a boj proti praniu špinavých peňazí zostanú naďalej v rukách členských štátov, no AMLA bude monitorovať, podporovať a koordinovať uplatňovanie predpisov EÚ v jednotlivých krajinách, a zníži tak riziko, že niektoré krajiny budú pre zlý výkon v tejto oblasti vstupnou bránou nelegálnych peňazí do únie.
Štvrtkové niekoľkokolové spoločné hlasovanie zástupcov členských štátov, teda Rady EÚ, a Európskeho parlamentu bolo veľmi zložité a často sa pripodobňovalo k systému hlasovania v obľúbenej hudobnej súťaži Eurovízia. Hlasovanie bolo špecifické tým, že v ňom každý veľvyslanec členského štátu mal jeden hlas, za Radu EÚ to teda bolo 27 hlasov.
Európsky parlament mal potom tiež 27 hlasov rozdelených podľa poslaneckých klubov, keď teda najväčšia ľudová frakcia (EPP) mala osem hlasov, socialisti (S & D) šesť hlasov, liberáli z Renu štyri hlasy a konzervatívci z ECR a Zelení po troch hlasoch. Euroskeptická frakcia Identita a demokracia (ID) mala dva hlasy a krajne ľavicová Ľavica jeden hlas. Pritom platilo, že kto si prvý zabezpečil viac ako polovicu hlasov, získal aj nový úrad.