Ratingová agentúra Fitch, ktorá znížila úverové hodnotenie Spojených štátov v auguste tohto roka, upozornila, že po odvolaní predsedu Snemovne reprezentantov, republikána Kevina McCarthyho, nie je shutdown v krajine vylúčený.
Ani v takom prípade by to však rating USA ovplyvniť nemalo. Informuje o tom agentúra Reuters.
Búrlivá politická scéna
Kongresmani odvolali McCarthyho z postu predsedu Snemovne reprezentantov v utorok, čo sa stalo prvýkrát v histórii Spojených štátov.
Dôvodom bola nespokojnosť krajne pravicových republikánov s tým, že McCarthy spolupracoval s kongresmanmi z Demokratickej strany pri schvaľovaní zákona o dočasnom financovaní vlády. USA tým odvrátili hroziace prerušenie financovania niektorých federálnych inštitúcií, známe ako shutdown.
Najnovší vývoj na americkej politickej scéne vyvolal nové obavy z financovania vlády, keďže USA odvrátili shutdown iba pred pár dňami, v posledný septembrový deň. Navyše financovanie vlády schválili dočasne na 45 dní.
Shutdown ovplyvní ekonomiku, ale nie rating
Richard Francis z Fitch uviedol, že vzhľadom na to, že predseda Snemovne reprezentantov bol odvolaný tesne po dohode, očakáva v tomto smere pokračovanie napätia a sporov a nevylučuje, že k shutdownu nakoniec dôjde.
Dodal však, že rating USA stanovený agentúrou by sa tým ovplyvniť nemal, keďže Fitch tento faktor už zohľadnila v auguste, keď špičkový rating na úrovni AAA znížila Spojeným štátom o jeden stupeň na AA+.
Aj konkurenčná ratingová agentúra S&P Global, ktorá už v roku 2011 znížila rating USA na AA+, uviedla, že shutdown síce ovplyvní ekonomickú aktivitu, nepredpokladá však, že aj rating.
Iba Moody's, tretia zo svetových ratingových agentúr, koncom septembra upozornila na riziko ohrozenia ratingu v prípade shutdownu. Moody's však zatiaľ stále hodnotí USA na najvyššej úrovni, v jej prípade Aaa.