Britská spoločnosť Shell, ktorá patrí k najväčším producentom ropy na svete a ktorá citeľne zarába na energetickej kríze v Európe, zatiaľ daň z mimoriadnych ziskov v Británii platiť nebude. Legálne využíva možnosť, ako platbu takejto dane oddialiť alebo znížiť na nulu. To je podľa komentátora denníka Financial Times Davida Shepparda jeden z dôkazov, že vláda systém dobre nepremyslela a musí ho prepracovať, čo znamená hlavne zjednodušiť.

Ruka v ruke s prudkým rastom cien

Shell za prvých deväť mesiacov tohto roka v celom svete vytvorila zisk vyše 30 miliárd dolárov. Vďaka investíciám, nákladom na rekultiváciu po ťažbe a ďalším faktorom, ktoré znižujú daňový základ, firma za toto obdobie neodviedla britskému daňovému úradu vôbec nič.

„Odchádzajúci generálny riaditeľ Shellu Ben van Beurden je neoblomný v tom, že ropné a plynárenské podniky musia prijať myšlienku platiť za energetické krízy vyššie dane, aby podporili tých najzraniteľnejších z nás. Tá myšlienka sa k účtovníkom britskej súčasti Shellu ale asi nedostala včas, aby sa odrazila v najčerstvejších výsledkoch hospodárenia," napísal Sheppard.

Naproti tomu spoločnosť BP, čo je ďalší ropný gigant z britských ostrovov, tento rok v Británii na daniach zaplatí okolo 2,5 miliardy dolárov. Z toho na daň z mimoriadnych ziskov pripadá čiastka zhruba 800 miliónov dolárov. Aj napriek tomu v Británii silnejú hlasy, aby sa vláda snažila od týchto firiem vybrať viac peňazí. BP len za tretí štvrťrok vytvorila v celom svete zisk 8,2 miliardy dolárov, čo je medziročný nárast o viac ako 100 percent.

Ropným a plynárenským firmám v posledných mesiacoch nahráva silný rast cien týchto energetických komodít na svetových trhoch.

Severomorská ropa Brent sa koncom minulého roka predávala zhruba za 70 dolárov, tento rok v marci ale už barel stál viac ako 120 dolárov. Teraz sa cena pohybuje okolo 95 dolárov za barel. Nárast pri cene zemného plynu je percentuálne ešte výraznejší. Ruka v ruke s prudkým rastom cien ide ale aj rast životných nákladov, kvôli ktorému vlády čelia tlaku daňových poplatníkov.

Ceny energií sa začali zvyšovať po uvoľnení koronavírusových obmedzení, keď sa začala zvyšovať ekonomická aktivita. Ďalší rast cien sa dostavil po februárovej invázii ruských vojsk na Ukrajinu.

...mal by sa hanbiť

Daň z mimoriadnych ziskov, v angličtine označovanú ako windfall tax, v Británii tento rok v máji zaviedol vtedajší minister financií Rishi Sunak, ktorý je teraz predsedom vlády. Ministerstvo financií uviedlo, že táto daň by mala do štátnej pokladnice v tomto a budúcom roku priniesť 17 miliárd libier. Tieto peniaze majú podľa ministerstva pomôcť približne ôsmim miliónom ľudí práve s financovaním vysokých životných nákladov.

Tieňový minister pre klimatické zmeny Ed Miliband povedal, že odvedený zisk BP je usvedčujúci dôkaz neschopnosti vlády zaviesť patričnú daň z mimoriadnych ziskov.

„Rishi Sunak by sa mal hanbiť za to, že mimoriadne zisky za miliardy libier nechal vo vreckách ropných a plynárenských firiem, zatiaľ čo ľudia v Británii čelia kríze životných nákladov," povedal Miliband, ktorého cituje stanica BBC.

Sunak a nový minister financií Jeremy Hunt rokujú o zvýšení dane z mimoriadnych ziskov z 25 na 30 percent. To znamená, že celková daň zo zisku by sa vyšplhala na 70 percent, upozorňuje komentátor Sheppard. Politici tiež posudzujú možnosť, že by štát uplatňoval túto daň až do roku 2028, zatiaľ čo terajšia úprava počíta s dobou len do roku 2025.

„Ale zvýšiť túto daňovú sadzbu a predĺžiť jej platnosť izolovane možno nie je ten najefektívnejší spôsob, ako zabezpečiť toľko potrebné peniaze na posilnenie verejných financií alebo na pomoc s platením účtov. Až v apríli skončí vládna podpora domácností s účtami za energie, potom typické rodiny zo strednej triedy, ktorým už sa účty zdvojnásobili zhruba zo 100 libier na viac ako 200 libier. Za mesiac pri bežnej spotrebe, budú pravdepodobne platiť skoro 400 libier za mesiac," napísal Sheppard.

Nárast mesačných platieb, ktorý za posledný rok a pol zaťažil rozpočty britských domácností, podľa neho zhruba zodpovedá tomu, ako keby si každá rodina zaobstarala nové auto strednej triedy a potom hradila platby spojené s jeho užívaním.

Časť britských politikov sa snaží presadiť čo najvyššiu daň z mimoriadnych ziskov. Tú by potom štát firmám čiastočne kompenzoval tým, že by vytvoril priaznivejšie podmienky pre investície do obnoviteľných zdrojov energie.

Ďalšie dôležité správy

PK 4 Poughkeepsie - Na snímke americký prezident Joe Biden sa prihovára počas návštevy továrne IBM v Poughkeepsie v americkom štáte New York 6. októbra 2022. FOTO TASR/AP

President Joe Biden speaks at an IBM facility in Poughkeepsie, N.Y., on Thursday Oct. 6, 2022. (AP Photo/Andrew Harnik)
Neprehliadnite

Shell mal druhé najvyššie zisky v histórii. Bidenovi to kole oči, volá po znižovaní cien