Britsko-holandský ropný gigant Royal Dutch Shell odstúpil od zámeru rozvíjať kontroverzné náleziská Cambo v britskej časti Severného mora. Projekt kritizujú ekologickí aktivisti, ktorí tlačia na to, aby sa u Británie žiadne ďalšie projekty na ťažbu ropy už nezačínali.
Znižovanie emisií
Shell uviedol, že projekt za súčasnej situácie nedáva ekonomický zmysel, informovala agentúra AP. Shell má v projekte 30-percentný podiel, zvyšných 70 percent vlastní prevádzková spoločnosť Siccar Point Energy. Nálezisko je blízko Shetlandských ostrovov, ktoré ležia severne od Škótska. Aktivisti sa snažia o to, aby vláda v Londýne dbala na plnenie cieľov znižovať emisie uhlíka, a účinnejšie tak bojovala s globálnym otepľovaním.
Ropná spoločnosť Shell mení meno a dane bude platiť v Británii
„Po dôkladnom zvážení navrhovaného rozvoja projektu Cambo sme dospeli k názoru, že investícia do tohto projektu nemá v tejto chvíli dostatočné ekonomické opodstatnenie," uviedol Shell. „Ďalšie investície do ťažby ropy a zemného plynu v Británii sú však aj naďalej nevyhnutné na zaistenie energetickej bezpečnosti krajiny."
Spoločnosť s projektom počíta
Spoločnosť Siccar Point uviedla, že s projektom stále počíta. Šéf podniku Jonathan Roger poznamenal, že rozvoj náleziska 125 kilometrov západne od Shetlandu zaistí zhruba 1 000 pracovných miest a pomôže zmierniť dopady prechodu Británie k nízkouhlíkovej ekonomike.
Šefčovič: Slovensko v oblasti energetiky dosiahlo pokrok, stojí pred výzvami
„O budúcom rozvoji projektu Cambo chceme ďalej rokovať s britskou vládou as ďalšími akcionármi," poznamenal Roger. Siccar Point uvádza, že z náleziska Cambo je možné za 25 rokov získať až 170 miliónov barelov ropy a 53,5 miliardy kubických metrov zemného plynu.