Prezident Joe Biden kritizoval rekordné zárobky energetických spoločností po tom, čo Shell oznámila svoje druhé najvyššie zisky v histórii. Zároveň zvýšila svoje dividendy a rozšírila spätné odkúpenie akcií. „To je viac ako dvojnásobok toho, čo zarobili v treťom štvrťroku minulého roka, a zvýšili aj svoje dividendy, takže zisky sa vrátia ich akcionárom namiesto toho, aby išli na pumpu a znižovali ceny,“ povedal americký prezident podľa Bloombergu.
Opakovane žiadal, aby sa ropné spoločnosti vzdali spätného odkupovania a zvyšovania dividend, pričom ich vyzval, aby znížili ceny na benzínových pumpách pre amerických motoristov namiesto toho, aby vrátili zisky akcionárom. Energetické spoločnosti musia podľa neho „znížiť náklady na galón plynu, ktoré odzrkadľujú náklady, ktoré platia za barel ropy“. Bidenove komentáre vyvolali okamžité reakcie lídrov ropného priemyslu.
Bezpečne a zodpovedne
„Rafinéri neurčujú ceny, ktoré spotrebitelia platia na pumpách, ani ceny ropy,“ povedal prezident Asociácie amerických výrobcov palív a petrochemických výrobcov Chet Thompson. Podotkol, že prevádzkujú zariadenia tak „tvrdo, bezpečne a zodpovedne, ako vedia“, aby maximalizovali dodávky benzínu, nafty a leteckého paliva, ktoré Američania a ekonomiky po celom svete potrebujú.
„Vzhľadom na to, že náklady na energiu a geopolitická nestabilita na celom svete neustále rastú, je načase, aby sa Washington zameral na využitie americkej výroby energie, aby čelil globálnemu nesúladu medzi dopytom po energii a dostupnou ponukou, ktorý viedol k zvýšeniu cien palív,“ uviedla obchodná skupina American Petroleum Institute e-mailom.
Hovorca Shellu na Bidenove komentáre okamžite nereagoval.
Podľa motorklubu AAA stál galón benzínu v stredu, 26. októbra, v USA v priemere 3,76 dolára. Akcie Shell vo štvrtok vzrástli o viac ako päť percent. Energetickí analytici a úradníci tvrdia, že medzi zmenami cien ropy a benzínu je vo všeobecnosti oneskorenie, čiastočne preto, že trvá určitý čas, kým sa náklady prefiltrujú cez dodávateľský reťazec.
Toto nemusíme znášať
Vysoké ceny ropy sa ukazujú ako bonanza pre nadnárodné energetické spoločnosti. Očakáva sa, že Exxon Mobil zajtra zverejní druhý najvyšší štvrťročný zisk v 152-ročnej histórii spoločnosti.
Demokrati, ktorí sa obávajú svojich pozícií vo voľbách do Kongresu 8. novembra čiastočne kvôli inflácii a vysokým cenám benzínu, kritizovali zisky ropných spoločností. „9,5 miliardy dolárov je hromada peňazí,“ uviedol na Twitteri senátor za Connecticut Chris Murphy. „Toto nemusíme znášať. Ale ak o dva týždne zvolíte republikánov, splnia príkazy týchto ľudí.“
Demokratické návrhy na uvalenie takzvaných daní z neočakávaného zisku na energetické spoločnosti však opakovane zlyhali, a to aj vtedy, keď strana ovládala obe komory Kongresu.
Odkupovanie prebieha
Shell uviedol, že v priebehu nasledujúcich troch mesiacov odkúpi späť ďalšie štyri miliardy dolárov akcií, čím sa celkové spätné odkúpenia za rok zvýšia na 18,5 miliardy dolárov. Za štvrtý štvrťrok plánuje zvýšiť dividendu o 15 percent s výhradou schválenia predstavenstva.
Shell vykázal v druhom štvrťroku rekordný zisk 11,47 miliardy dolárov, keď ceny ropy prekročili 100 dolárov za barel. Benchmarková ropa Brent vo štvrtok uzavrela na úrovni približne 97 dolárov, čo predstavuje nárast o 1,27 dolárov.
Niektoré z partnerských spoločností Shell vo štvrtok tiež oznámili vynikajúce finančné výsledky. TotalEnergies SE zverejnila rekordný zisk a Repsol uviedla, že vyplatí vyššiu dividendu, ako bolo predtým oznámené.