Harvard sa tak zaradil medzi niekoľko amerických univerzít, ktoré zaviedli podobný zákaz v minulých rokoch.
„Študenti prichádzajú na vysokú školu, aby sa od nás učili. Nie sme tu preto, aby sme s nimi mali sexuálne alebo partnerské vzťahy,“ povedala agentúre profesorka histórie z Harvardu Alison Johnsonová, ktorá predsedala komisii stojacej za návrhom tohto zákazu.
Univerzita sídliaca v meste Cambridge neďaleko Bostonu doteraz len odporúčala svojim pedagógom, aby sa vyvarovali vzťahov so študentmi, ktorých priamo učia.
Harvard sa rozhodol prehodnotiť svoju politiku týkajúcu sa vzťahov medzi učiteľmi a takmer siedmimi tisíckami študentov navštevujúcich školu po tom, čo sa meno univerzity patriacej do prestížnej skupiny univerzít označovaných ako Brečtanová liga objavilo na zozname ministerstva školstva medzi inštitúciami, ktoré nedostatočne riešili sťažnosti na sexuálne obťažovanie študentov.
Podľa kritikov existujú na niektorých amerických školách pedagógovia, ktorí zneužívajú svoje nadriadené postavenie a snažia sa sexuálne využiť študentov či študentky. „Toto je veľmi vážny problém vysokého školstva,“ citoval Bloomberg Billie Wrightovú Dziechovú z univerzity v Cincinnati, ktorá sa témou vzťahov medzi učiteľmi a študentmi zaoberá.
Úplným zákazom milostných pomerov medzi učiteľmi a žiakmi sa Harvard zaradil po bok ďalšej prestížnej univerzity Yale, ktorá k nemu siahla v roku 2010, či connecticutskej univerzity, ktoré ho zaviedla predvlani.
Proti zákazu sa vyslovila asociácia amerických vysokoškolských pedagógov, podľa ktorej sa týmto spôsobom problém nevyrieši. Školy by vraj skôr mali čo najpodrobnejšie dohliadať na to, či učitelia neuprednostňujú v hodnotení niektorých žiakov na základe blízkych vzťahov.