V Severodonecku na východe Ukrajiny ďalej zúria ľúte boje, podľa gubernátora Luhanskej oblasti Serhija Hajdaja má však Ukrajina stále pod kontrolou jeho priemyselnú oblasť a chemickú továreň, kde sa pred ruským ostreľovaním skrývajú stovky ľudí.
Podľa sobotného tvrdenia Ruskom podporovanej separatistickej skupiny je v chemičke Azot uväznených aj 300 až 400 ukrajinských bojovníkov. Hajdaj uviedol, že ruské sily teraz ovládajú väčšinu tohto malého mesta v Luhanskej oblasti a povedal, že ruské ostreľovanie chemickej továrne zapálilo veľký požiar po úniku ropy. Nie je známe, či oheň horel ešte dnes.
Neexistuje možnosť evakuácie
„Nikto nemôže povedať, či a koľko obetí bolo za posledných 24 hodín v Severodonecku, kde pokračujú intenzívne boje,“ uviedol dnes Hajdaj na sieti Telegram.
„Áno, ľudia boli neustále v krytoch, ale Rusi strieľajú na obytné oblasti celé hodiny a používajú ťažké delostrelectvo,“ napísal. „Všetci sa teraz pravdepodobne chcú evakuovať, ale zatiaľ takáto možnosť neexistuje,“ dodal.
V smere na Slovjansk podľa ukrajinského generálneho štábu v 109. deň ruskej invázie na Ukrajinu Rusi systematicky ostreľujú oblasť osád Petrivske, Nová Husarivka, Kurulka a Dolyna. Snažia sa uchytiť v dedine Bohorodyčne neďaleko Svjatohirsku.
Výbuch v ďalšej továrni?
Ruské médiá uvádzajú, že v susednej Doneckej oblasti bol po výbuchu v meste Avdijivka, kde sídli ďalšia chemická továreň Koksochim, vidieť obrovský oblak dymu.
Agentúra RIA Novosti podľa Reuters zverejnila video, ktoré bolo podľa ruských zdrojov natočené z Donecka. V zázname vidieť veľký oblak dymu v tvare hríba stúpajúci z Avdijivky. Agentúre Reuters sa nepodarilo bezprostredne potvrdiť správu RIA, ani pravosť videa.
Začiatkom mája pri ruskom ostreľovaní koksovne v Avdijivke zahynulo najmenej desať ľudí a ďalších 15 ich bolo zranených, citoval Reuters úrad regionálneho guvernéra. Koksovňa patrí ukrajinskej oceliarskej spoločnosti Metinvest BV (METIV.UL), ktorá v marci uviedla, že niektoré zariadenia továrne v Avdijivke boli poškodené pri ostreľovaní. Závod krátko po invázii ruských jednotiek na územie Ukrajiny pozastavil výrobu.