Jan Hauser, redaktor Frankfurter Allgemeine Zeitung, sa vo svojom článku zaujíma o stavbu terminálu v severonemeckom Wilhelmshavene. Bude to prvý nemecký terminál určený na prepravu skvapalneného plynu, ktorú doposiaľ zabezpečujú predovšetkým belgické a holandské prístavy. Má ísť o dôležitú stavbu, pretože sa predpokladá, že by mohla pomôcť Nemecku vymaniť sa zo závislosti na ruskom plyne a zmierniť tak dopady energetickej krízy.
Rekordné tempo
Plávajúci terminál by mal byť hotový ešte tento rok. Tento ambiciózny plán sa zatiaľ podľa slov stavebnej spoločnosti darí plniť bez omeškaní. Hauser vo svojej reportáži poukazuje na zbesilé tempo výstavby a píše o drine, ktorú na stavebnej plošine podstupuje predák Thomas Sanden so svojimi robotníkmi, a to každý deň a za každého počasia. Ich cieľom je čím skôr zapustiť do morského dna stabilizačnú konštrukciu, na ktorej sa upevní samotný terminál.
Starosti environmentalistov
Napriek ekonomickej dôležitosti projektu nemožno hovoriť o tom, že by bol všetkými rovnako akceptovaný. Hauser píše o starostiach ekológov a environmentalistov, ktorých obavy súvisia s hromadením veľkého množstva skvapalneného zemného plynu v novom termináli. Považujú to za veľké riziko pre životné prostredie, predovšetkým v súvislosti s prírodnou rezerváciou Voslapper Groden-Nord, ktorá je útočiskom morských vtákov, ale tiež v súvislosti s bohatým výskytom sviňúch a ďalších morských živočíchov v tejto oblasti.
Zelená od ministra hospodárstva
Výstavba terminálu má „zelenú“ od „zeleného ministra“ Habecka, ktorý mimochodom už pred časom uviedol, že okrem plynového terminálu sa tu buduje aj terminál pre import a spracovanie vodíka. Autor článku uvádza, že od splnenia týchto ambicióznych cieľov má závisieť najbližšia vykurovacia sezóna v Nemecku.