Vojaci zo Severnej Kórey sa začali objavovať na ukrajinskom fronte začiatkom novembra 2024 a v posledných týždňoch sa zapojili do čoraz tvrdších bojov v ruskej oblasti Kursk, ktorú obsadili nepriateľské sily. Podľa odhadov Západu poslal Pchjongjang Rusku na pomoc približne 11-tisíc mužov. Rozhodnutie Severnej Kórey vyvolalo špekulácie o strategických motiváciách tohto kroka.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že jedna z najizolovanejších krajín sveta len jednoducho spojila sily s ďalším autoritárskym režimom. Podrobnejšie preskúmanie situácie odhaľuje kombináciu ekonomických, vojenských a geopolitických záujmov, ktoré motivovali Pchjongjang zapojiť sa do rusko-ukrajinského konfliktu.

Plnenie štátnej pokladnice

Severná Kórea dostáva od Ruska za pomoc finančnú kompenzáciu. Juhokórejská spravodajská služba odhaduje, že Moskva platí Pchjongjangu mesačne za každého vojaka dvetisíc dolárov. Väčšina týchto peňazí končí v štátnej pokladnici. Pre Severnú Kóreu je nasadenie vojakov dobrým spôsobom, ako zarobiť, súhlasí Andrej Lankov, riaditeľ Korea Risk Group.

Organizácia spojených národov v roku 2006 zaviedla voči Severnej Kórei sankcie a postupne ich ďalej sprísňovala. Ich cieľom je zabrániť Pchjongjangu vo vývoji jadrových zbraní a balistických striel. Príjmy získané prostredníctvom dohody s Ruskom by mohli severokórejskej ekonomike poskytnúť životne dôležitý impulz a pomôcť zmierniť niektoré tlaky spôsobené pretrvávajúcimi sankciami a vnútornými problémami.

Skúsenosti z priameho boja

Ďalším dôvodom, prečo Severná Kórea ochotne poskytla Rusku svojich vojakov, je, že v priamom boji dokážu získať neoceniteľné vojenské skúsenosti. Severokórejská armáda sa doteraz primárne zameriavala iba na vlastnú obranu a regionálne záujmy. Na bojisku sa bude musieť naučiť čeliť nielen moderným zbraniam, ale aj pokročilým vojenským taktikám nepriateľa.

Príležitosť získať priamu bojovú skúsenosť v jednom z najintenzívnejších konfliktov sveta môže zlepšiť vojenské schopnosti Severnej Kórey, jej operačné stratégie a pripraviť jej sily na budúce hrozby. Zástupkyňa amerického veľvyslanca pri OSN Dorothy Camille Sheaová varovala Bezpečnostnú radu OSN, že Pchjongjang bude vďaka skúsenostiam z ruskej invázie na Ukrajinu vedieť lepšie viesť vojnu proti svojim susedom.

Severná Kórea dokáže vďaka pomoci Rusku získať prístup k pokročilej vojenskej technológii a zbraňovým systémom, čo môže ďalej zlepšiť schopnosti jej armády. Výmenou za vojakov môže Pchjongjang od Moskvy obdržať sofistikovanejšiu raketovú technológiu, delostrelecké systémy a potenciálne aj jadrovú expertízu, ktorá je kľúčovou súčasťou jeho vojenských ambícií.

Príležitosť posilniť arzenál poskytuje Severnej Kórei významnú strategickú výhodu. Jej armáda s 1,2 milióna vojakov síce patrí medzi najväčšie na svete, no naposledy sa angažovala v kórejskej vojne, ktorá sa skončila v roku 1953. Nemá tak žiadne skúsenosti s modernou vojenskou technológiou, akou sú drony. „Po prvýkrát za desaťročia získava armáda Severnej Kórey reálne vojenské skúsenosti. Je to globálna výzva – nielen pre Ukrajinu a Európu, ale aj pre celý svet,“ dodáva Andrij Jusov, hovorca ukrajinskej vojenskej spravodajskej agentúry.

Strategické spojenectvá

Severná Kórea sa nikdy netajila túžbou posilniť strategické aliancie. Pomocou Rusku upevňuje vzťahy s jednou z najväčších jadrových mocností sveta, čím zvyšuje svoju pozíciu na medzinárodnej scéne. Alianciou s Moskvou si Pchjongjang dokáže zaistiť neoceniteľnú diplomatickú podporu, ktorá mu príde vhod najmä pri vyhýbaní sa alebo zmierňovaní účinkov sankcií. S podporou Ruska a Číny môže Severná Kórea získať väčšiu páku v medzinárodných rokovaniach.

Pchjongjang môže využiť alianciu s Moskvou na to, aby sa prezentoval ako cenný partner v boji proti vojenskej a hospodárskej dominancii Západu. Spojením sa s Ruskom vysiela Severná Kórea signál, že nie je izolovaná, ale je neoddeliteľnou súčasťou alternatívneho medzinárodného poriadku, ktorý spochybňuje svetové inštitúcie pod taktovkou Spojených štátov.

Ďalšie dôležité správy

WA 14 Kyjev - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odpovedá na otázky ukrajinských novinárov v Kyjeve v pondelok 21. októbra 2024. FOTO TASR/AP

In this photo provided by the Ukrainian Presidential Press Office, Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy talks with Ukrainian journalists in Kyiv, Ukraine, Monday, Oct. 21, 2024. (Ukrainian Presidential Press Office via AP)
Neprehliadnite

Ukrajina stráca ľudské životy, adresoval Volodymyr Zelenskyj odkaz Robertovi Ficovi