Pozastavený prístupový proces EÚ sa stal uprostred nárastu vplyvu zahraničných aktérov v zraniteľnom regióne západného Balkánu otázkou bezpečnosti, vyjadril sa v rozhovore pre Euractiv Dimitar Kovačevski, premiér Severného Macedónska.
Podľa neho Skopje preukázalo svoje odhodlanie a nadšenie prostredníctvom ťažkých rozhodnutí, no EÚ ešte stále nesúhlasila s otvorením prístupových rokovaní. K vyjadreniam došlo pred summitom EÚ, ktorý sa má konať koncom júna. Jeho témou bude rozširovanie EÚ.
Ukázali, že to myslia vážne
Lídri EÚ sa majú 23. júna stretnúť so svojimi šiestimi náprotivkami zo západného Balkánu vrátane dvoch kandidátskych krajín a dvoch krajín, s ktorými prebiehajú prístupové rokovania. K stretnutiu dôjde predtým, ako sa uskutoční kľúčový summit EÚ, ktorý sa bude venovať potenciálnemu udeleniu štatútu kandidátskej krajiny Ukrajine.
Albánsko a Severné Macedónsko sú oficiálnymi kandidátmi, no na čakacej listine sú už roky. Za ich blokovanie môžu otázky korupcie a azylu, a v prípade Skopje aj veto od Bulharska, susedného člena EÚ.
„Severné Macedónsko je kandidátskou krajinou EÚ už 17 rokov a počas týchto 17 rokov sme preukázali naše odhodlanie a naše nadšenie, pokiaľ ide o tento proces integrácie,“ vyjadril sa Kovačevski, pričom dodal, že jeho krajine sa podarilo zosúladiť s blokom už 45 percent jej právnych predpisov a preorganizovať jej inštitúcie.
Podľa neho urobilo Severné Macedónsko veľa ťažkých rozhodnutí – jedným z nich je aj Dohoda z Prespy, ktorou bola krajina schopná vyriešiť konflikt o názve so susedným Gréckom a stať sa členom NATO.
Zároveň sa však EÚ nepodarilo dodržať jej prísľub o začatí rokovaní, vyjadril sa Kovačevski a dodal, že Severné Macedónsko a Albánsko sú na žiadosť Bulharska prakticky rukojemníkmi procesu rozširovania.
Ukrajine praje veľa šťastia
Na otázku o tom, či by Ukrajina mala v júni získať štatút kandidátskej krajiny, Kovačevski odpovedal, že Ukrajina si zaslúži bojovať za svoju prosperitu a za svoju budúcnosť v EÚ.
Dodal, že jej môžu len zaželať veľa šťastia v jej ašpiráciách. No EÚ si musí podľa neho byť vedomá toho, že nemôže len sľubovať, ale sľuby musí aj plniť, „pretože to je niečo, čo udržiava dôveryhodnosť, a niečo, čo udržiava spokojnosť občanov, že keď urobia ústupky, keď urobia zmeny, harmonizácie, tak to bolo ocenené“.