Severná Kórea „automaticky a okamžite“ použije preventívne jadrové útoky, aby ochránila lídra Kim Čong-una, ak bude mať pocit, že on alebo krajina čelí akejkoľvek zahraničnej hrozbe, píše sa v novej legislatíve.

Podľa denníka The Telegraph sa zdá, že jej ustanovenia majú za cieľ obrániť krajinu pred pokusmi o zmenu režimu prichádzajúcimi zvonka. Takisto majú bojovať proti takzvanej stratégii „kill chain“, ktorú presadzuje Južná Kórea a stanovuje sa ňou štruktúra útoku. Na základe tejto stratégie sa v prípade hrozby bezprostredného jadrového útoku za primárny cieľ preventívneho protiútoku bude považovať práve líder Severnej Kórey.

Nová hranica

Zákon bol parlamentom prijatý vo štvrtok a ďalší z jeho bodov vyhlasuje jej štatút jadrovej mocnosti za ,,nezvratný", čo jasne vylučuje rokovania o odzbrojení.

„Na novom zákone je rozhodujúce to, že vymedzuje pevnú hranicu, aby sa o našich jadrových zbraniach nedalo rokovať,“ povedal vo svojom príhovore severokórejský prezident.

K schváleniu došlo v časoch, keď sa množia varovania, podľa ktorých sa Severná Kórea pripravuje na uskutočnenie jadrového testu po prvý raz od roku 2017.

Obsah zákona

Nový zákon stanovuje, že Severná Kórea môže spustiť jadrový útok „automaticky“ a „okamžite s cieľom zničiť nepriateľské sily“ v prípade, že bude nejaká iná krajina predstavovať hrozbu pre Pchjongjang. Medzi takéto hrozby patrí aj pokus o útok na Kim Čong-una, podotýka The Telegraph.

Zákon má nahradiť legislatívu z roku 2013, ktorá bola menej expanzívna. Podľa nej mohla Severná Kórea použiť jadrové zbrane iba na odrazenie invázie alebo útoku nepriateľského štátu disponujúceho jadrovými zbraňami.

V novom zákone je načrtnutých päť podmienok použitia týchto zbraní hromadného ničenia. Jednou z nich je napríklad reakcia na konvenčné útoky na štátnych lídrov a „strategické aktíva“. Medzi ďalšie patrí predchádzanie „rozšírenia či predlžovania“ konfliktu.

Analytici varujú pred nedorozumeniami

Analytici sa obávajú, že nový severokórejský zákon zvyšuje riziko vojenskej konfrontácie alebo neúmyselného konfliktu so Spojenými štátmi a ich spojencami v prípade chybného vyhodnotenia situácie.

V posledných mesiacoch medzi Severnou a Južnou Kóreou došlo k zhoršeniu napätia, pretože Kim Čong-unov režim sa začal svojmu susedovi od nástupu juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola k moci viac vyhrážať. Tŕňom v oku sa mu stali Junove slová z predvolebnej kampane, v rámci ktorej prisľúbil, že bude voči Pchjongjangu pristupovať tvrdšie.

Medzitým sa zdá, že vzťahy medzi Severnou Kóreou, Ruskom a Čínou začínajú byť vrúcnejšie, uzatvára The Telegraph.

Ďalšie dôležité správy

Vodca KĽDR Kim Čong-un: Severokórejskí vodci prišli so zlatou tabletkou proti obezite.
Neprehliadnite

Severná Kórea môže vykonať preventívny jadrový útok v prípade bezprostrednej hrozby