Polročnú správu nezávislých odborníkov, ktorí sledujú vykonávanie sankcií OSN, dostal na stôl sankčný výbor Bezpečnostnej rady OSN v piatok večer.
„(Severná Kórea) počas roka 2018 nezastavila svoje jadrové a raketové programy a naďalej porušuje rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN prostredníctvom masívneho nárastu nedovoleného prečerpávania ropných produktov z lode na loď (v medzinárodných vodách), ako aj prostredníctvom prepravy uhlia na mori,“ uviedli odborníci v 149-stranovej správe.
Podľa nej Severná Kórea taktiež vojensky spolupracuje so Sýriou a snaží sa predávať zbrane šiitským povstalcom v Jemene.
Pchjongjang podľa správy porušil aj zákaz vývozu textilu tým, že v období od októbra 2017 do marca 2018 vyviezol tovar za viac ako 100 miliónov dolárov do Číny, Ghany, Indie, Mexika, Thajska, Turecka, Uruguaja a na Srí Lanku.
Správa nezávislých odborníkov sa dostala na verejnosť v čase, keď Rusko a Čína navrhujú, aby Bezpečnostná rada OSN začala diskutovať o zmiernení sankcií v KĽDR po tom, čo sa v júni konala historická schôdzka medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a severokórejským vodcom Kim Čong-unom. Dohodli sa, že budú pracovať na odstránení jadrových zbraní z Kórejského polostrova.
Severná Kórea je znepokojená postojom USA
Severokórejský minister zahraničných vecí Ri Jong-ho v sobotu vyjadril znepokojenie v súvislosti s postojom USA voči tomuto izolovanému štátu. Napriek tomu je stále pevne odhodlaný realizovať jadrovú dohodu, ktorú s Washingtonom dosiahli v júni. Informovali o tom agentúry AP a Reuters.
V júni sa konala historická schôdzka medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a severokórejským vodcom Kim Čong-unom. Obaja lídri sa dohodli na denuklearizácii Severnej Kórey a nastolenia mieru na Kórejskom polostrove.
Podľa severokórejského šéfa diplomace USA čoraz hlasnejšie vystupujú za zachovanie sankcií voči Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR). Ri Jong-ho to uviedol v Singapure na rokovaní s rezortnými partnermi zo Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN).
Ri Jong-ho povedal, že zatiaľ čo Severná Kórea „iniciovala opatrenia dobrej vôle“ vrátane „moratória na jadrové a raketové skúšky a demontáže areálu jadrových skúšok“, Spojené štáty sa vrátili k predchádzajúcemu prístupu voči KĽDR, ktorý je „ďaleko od zámeru ich lídra“.
Ri Jong-ho tak reagoval na slová ministra zahraničných vecí Spojených štátov Mikea Pompea. Ten počas návštevy Singapuru varoval Rusko, Čínu a iné krajiny pred obchádzaním medzinárodných sankcií, ktoré majú vytvárať nátlak na Severnú Kóreu, aby sa vzdala svojich jadrových zbraní, informovala AP.