Mimo Severnej Kórey vzbudzujú tieto čísla často pobavenie. Lenže veľmi podobne sa pred rokom 1989 hlasovalo v socialistickom Československu. Aspoň pokiaľ ide o čísla. Vo voľbách do Snemovne ľudu Federálneho zhromaždenia v roku 1986 úrady oznámili účasť 99,39 percenta a "Národná fronta" dostala 99,94 percenta hlasov. Následky pre odvážlivcov, ktorí režim nepodporili, sú však zrejme v KĽDR predsa len oveľa vážnejšie, než boli v ČSSR.
Severná Kórea si volila 9. marca svoj parlament po prvý raz od nástupu Kim Čong-una k moci. Samotný vodca sa o hlasy voličov uchádzal v obvode sopky Pektusan blízko čínskych hraníc. Táto najvyššia hora Kórejského polostrova sa považuje za historickú oblasť Starého Čosonu - jedného z prvých kórejských kráľovstiev ešte z čias pred naším letopočtom. Severokórejský režim ju označuje aj za rodisko Kimovho otca Kim Čong-ila, hoci v skutočnosti sa vraj narodil pri ruskej sibírskej dedine Vjackoje.
Načo voľby vláde v Pchjongjangu slúžia? Nielen na propagáciu „jednoty ľudu“. Denník Wall Street Journal píše, že Severná Kórea si vďaka nim môže urobiť akýsi cenzus – prehľad, kde sa nachádzajú jej občania. Niektorí Severokórejčania sa podľa denníka, ktorý sa odvoláva na informácie od utečencov, radšej vracajú do krajiny voliť, aby si štát nevšimol ich neprítomnosť.
Analytici si zas môžu pozrieť, aké osoby boli vybrané na kandidátku po poprave vplyvného Kimovho strýka Čang Song-tcheka. Napríklad si všimli, že medzi zvolenými poslancami 687-členného zhromaždenia je osoba so zhodným menom, aké mala Čangova žena.
Aj počas volebného dňa pokračovalo neďaleko hraníc medzi oboma Kóreami americko-juhokórejské vojenské cvičenie. Manévre sa začali ešte vo februári a budú pokračovať aj neskôr v marci. Konali sa aj v predchádzajúcich rokoch.
Zdroj: SITA / AP
Volebný plagát: „9. marca sa konajú voľby do 13. Najvyššieho ľudového zhromaždenia. Voľme všetci jednotne.“ V pozadí je vidieť starý autobus Karosa.
Zdroj: SITA / AP
Rad na voľby v Pchjongjangu.
Zdroj: SITA / AP
Počas volebného dňa organizovali pouličné vystúpenia.
Staršie vydania Volieb vo svete si môžete prečítať po kliknutí na tento link